Asset Publisher
„Łączą nas Drzewa” w Kolbuszowej
Ponad 9000 sosen i różnych gatunków biocenotycznych posadzono w czwartek 5 maja w lesie Nadleśnictwa Kolbuszowa pod Świerczowem. Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainicjowanej w ubiegłym roku.
Organizatorem akcji „Łączą nas drzewa” jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które realizuje projekt przy współpracy z Lasami Państwowymi na obszarze całej Polski.
- Główną ideą jest uświadamianie, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne. Dzięki pracy polskich leśników lesistość naszego kraju wzrosła po II wojnie światowej z 21 proc. do prawie 30 proc. powierzchni naszego kraju – mówił w Świerczowie Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.
Po instruktażu udzielonym przez Bartłomieja Pereta, nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa, uczestnicy przystąpili do pracy. Do wspólnego posadzenia leśnicy przygotowali 8000 młodych sosen, 750 świerków oraz po 100-150 sadzonek lipy, śliwy ałyczy, jarzębiny, dzikiej róży. Sadzenie przeprowadzono na powierzchni 1,30 hektara w miejscu zrębu na przygotowanej uprzednio glebie.
- Od lat dążymy, aby jak najwięcej obszarów leśnych odnawiać w sposób naturalny, wykorzystując samosiew, natomiast tam, gdzie natura ma problem z odnowieniem lasu, wprowadzamy sadzonki wyhodowane w szkółce leśnej – wyjaśniał Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – By zachować bioróżnorodność lasu, sadzimy też w niewielkich ilościach gatunki domieszkowe, mające walory biocenotyczne, pozwalające zachować różnorodność biologiczną lasu.
Teren i sadzonki przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa. W akcji wzięło udział ponad 150 osób a byli wśród nich m.in. parlamentarzyści: Zdzisław Pupa, senator, i Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, łowczy okręgowy PZŁ w Rzeszowie Marcin Hendzel, działacze społeczni, strażacy, muzealnicy, policjanci, prawnicy, harcerze, młodzież i dzieci. W sadzeniu brali też udział sygnaliści zespołu „Echo Karpat”.
Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Dariusz Tabisz
ZIELONY PUNKT KONTROLNY-IMPREZA NA ORIENTACJĘ
1 września 2024 miała miejsce IX edycja eventu pn. „Zielony Punkt Kontrolny - impreza na orientację” organizowanego na terenie ścieżki dydaktycznej Białkówka w Leśnictwie Nowa Wieś.
Na linii startu zgromadzili się sympatycy aktywnego spędzania wolnego czasu urozmaiconego grą terenową. Zadaniem uczestników było poszukiwanie punktów kontrolnych w oparciu o mapę, rozmieszczonych na przygotowanych trasach: rodzinnej, sportowej, rowerowej. Dodatkowym utrudnieniem dla osób startujących na trasach sportowej i rowerowej był limit czasowym, w którym należało ukończyć rywalizację. Wśród sympatyków trasy sportowej najlepszym wynikiem wykazał
się Michał Kruk osiągając rezultat 34 punktów w czasie 58,10 min, drugie miejsce zajął Marcin Siwek z wynikiem 32 punktów w czasie 58,30 min a na trzecim miejscu ukończył zmagania Wojciech Kruk uzyskując 26 punktów w czasie 58,41 min.
W kategorii rowerowej czempionem został Andrzej Jaklik, drugie miejsce Mariusz zajął Mariusz Brodziuk a trzecie miejsce Wiesław Bać. Laureatom wręczono nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki od organizatora oraz wzięli udział we wspólnym ognisku.
Gratulujemy wszystkim biorącym udział zarówno w rywalizacji jak też wspólnej zabawie zapraszając tym samym do spotkania w przyszłym roku. Szczególne podziękowania kierowane są do współorganizatora eventu InO Maniaka, który zobowiązał się do przygotowania dodatkowych atrakcji urozmaicających jubileuszową edycję Zielonego Punktu Kontrolnego.
Sporządziła:
Monika Krupińska
WERNISAŻ FOTOGRAFII: "LASU NIGDY NIE ZABRAKNIE!"
Pod takim tytułem Nadleśnictwo Kolbuszowa we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kolbuszowej organizują wernisaż fotograficzny, na który zapraszamy Wszystkich miłośników otaczającej nas przyrody.
Wydarzenie organizowane z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.
Wystawa otwarta będzie do dnia 20 października 2024 r. Wstęp Wolny.
Poprzez wybrane fotografie chcemy przybliżyć Państwu na czym polega praca leśników oraz zakres codziennych czynności wykonywanych w otaczających nas lasach, a których celem nadrzędnym jest zachowanie lasu tak dla nas jak i dla przyszłych pokoleń.
Już dziś serdecznie zapraszamy!
Tekst: Monika Krupińska
„NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA LAUREATEM „MECENASA KULTURY PODKARPACKIEJ” W 2024 ROKU”
4 lipca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa odebrał nagrodę honorową Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”.
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród wyróżniono Nadleśnictwo Kolbuszowa za wsparcie realizacji projektów w dziedzinie kultury, w szczególności m.in. za wsparcie przy tworzeniu publikacji „W sercu puszczy” Ziemia Mielecko-Kolbuszowska wydawnictwa Libra, czynne uczestnictwo w Festiwalu Kultury Lasowiackiej przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie i Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej, siedmioletnią już współpracę przy realizacji konkursu pn. „Pamiętajcie o ogrodach”. Organizator wystawy fotograficznej pt. „Różnorodność świata zwierząt Płaskowyżu Kolbuszowskiego w obiektywie Zbigniewa Kożuchowskiego oraz wystawy zdjęć z okazji 100-lecia lasów państwowych w Oddziale Edukacji Kulturalnej Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.
Autor: Natalia Batory
PILARZE I ICH PRACA
Trudna i niebezpieczna praca wymaga od pilarzy dużo precyzji, skupienia oraz uwagi, a zatem konkurencje, z którymi muszą się zmierzyć zawodnicy podczas warsztatów, również wymagają tych umiejętności i odzwierciedlają realia pracy w lesie.
W środę 19 czerwca 2024 r. na terenie Leśnictwa Wilcza Wola odbyły się warsztaty dla pilarzy, pracujących na terenie nadleśnictwa, którzy zmagali się w pięciu konkurencjach - ścinka drzewa, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka na dokładność, złożona przerzynka i okrzesywanie. Warsztaty to nasza coroczna tradycja, kontynuowana żeby przypomnieć osobom pracującym w lesie zasady bezpiecznej pracy przy pozyskaniu drewna.
W tegorocznych zawodach wzięło udział 13 zawodników. Poziom zawodów był bardzo wysoki, a zwycięzca zdobył aż 951 punktów, pomimo, że w tym roku regulamin został zaostrzony. Na najwyższym stopniu podium stanął Pan Krzysztof Mieleszko, dzięki czemu będzie reprezentował Nadleśnictwo Kolbuszowa na Regionalnych Zawodach Drwali, które odbędą się już wkrótce w Sanoku. Pozostali zawodnicy również uzyskali wysokie wyniki w punktacji ogólnej. Pan Marian Bajek zdobył 817 punktów, które wystarczyły na zdobycie drugiego miejsca. Na najniższym stopniu podium stanął Pan Adam Stanowski z wynikiem 746 punktów.
Wszyscy zawodnicy bezpiecznie ukończyli warsztaty, co w świetle celu jaki przyświeca organizatorom – jest najważniejsze. Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach, a także dużo spokoju w codziennej pracy.
INAUGURUJEMY CZWARTY RAZ!
Tegoroczna inauguracja IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej pn. „Las – ojciec nasz…” przypada 6 lipca, w sobotę. W okolicach tej daty wypadają dwa święta, ważne w kulturze ludowej.
To święto Matki Boskiej Jagodnej (2 lipca), mające ścisły związek z bogactwami lasu, puszczy, które stanowiły od wieków podstawę życia i gospodarowania Lasowiaków oraz wspomnienie świętego Jana Gwalberta (12 lipca), patrona leśników. Dla uhonorowania tych świąt w przebieg festiwalu zostały włączone liczne akcenty związane z lasem, będącym w ścisłym związku z gospodarką i obrzędowością Lasowiaków. Jest to możliwe dzięki współpracy z Nadleśnictwami z RDLP w Krośnie, Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie, które są współorganizatorami wydarzenia. Warto także nadmienić, że w tym roku lasy Państwowe obchodzą stulecie swojego istnienia. Świętujemy!
Wydarzenia odbywają się w sektorze wstępnym, lasowiackim oraz w leśnictwie na terenie parku etnograficznego w godz. 10.00 – 21.30. Na warsztaty obowiązują zapisy: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl, tel. 669 001 223.
Oto szczegółowy program podzielony według miejsc:
Pokazy w leśnictwie (godz. 12.00-16.00)
- godz. 12.00, 13.00 i 14.00 – żywicowanie, Władysław Stanowski z Woli Raniżowskiej
- godz. 12.00-15.00 – cięcie drewna, Krzysztof Kowal z Wilczej Woli
- godz. 12.00 i 13.30 – załadunek drewna ladą na wóz konny (wyładunek – trak koło zagrody z Kopci), Andrzej Wilk z Porąb Dymarskich
- godz. 12.00-16.00 – siew, zbiór i obieranie nasion roślin leśnych, Nadleśnictwo Kolbuszowa
- godz. 12.00-16.00 – wytop dziegciu, Krzysztof Wasilczyk z Lublina
- godz. 12.00-16.00 – łucznictwo, Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Rzeszowie
Łąka przy wiatrakach (godz. 12.00-17.00)
- stoiska leśne, Nadleśnictwo Kolbuszowa
- stoiska dotyczące łowiectwa, Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Rzeszowie
- stoiska „Dobre z lasu”
- stoisko o grzybach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej
- wystawa znalezisk leśnych i broni rabsiców, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne V2 team, Kamionka
- konkurs rozpoznawania drewna (2 etapy)
- konkurs składania drewnianych stołków na czas (godz. 12.00-16.00)
- konkurs rodzinnego składania domku na czas
- zabawy: pomiar klupą, cięcie piłą moja-twoja talerza drewna i pamiątkowe oznakowanie oraz wbijanie gwoździ, rzut łańcuchem do kołka
godz. 13.00-14.30
- pokaz psów myśliwskich, Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Rzeszowie
Dwór z Brzezin (10.30-14.30)
- godz. 10.30- 12.30 – warsztaty kulinarne, Danuta Olszowy z Kolbuszowej Górnej
- godz. 12.00-14.30 – pokaz pracy sokołów, Nadleśnictwo Kolbuszowa
Pokazy w sektorze lasowiackim (godz. 11.30-17.00)
- cięcie drewna, Krzysztof Kowal z Wilczej Woli (trak koło zagrody z Kopci)
- wyrób dranek, Andrzej Mazur z Domatkowa (zagroda z Jeziórka)
- zabawkarstwo, Ryszard Marciniec z Brzózy Stadnickiej (zagroda z Jeziórka)
- bibułkarstwa (pokaz, warsztaty), Barbara Sroczyńska z Baranowa Sandomierskiego (zagroda z Huty Przedborskiej)
- wycinanka, Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego (zagroda z Huty Przedborskiej)
- lepienie garnków, Marta Wasilczyk z Lublina (obok szkoły z Trzebosi)
- piszczelnictwo, Marek Tomala z Leżajska (chałupa z Żołyni)
- malowanki (pokaz, warsztaty), Elżbieta i Jadwiga Czachor z Kolbuszowej Górnej (chałupa z Woli Zarczyckiej)
- kowalstwo, Piotr Piszczek z Chmielowa (kuźnia ze Staniszewskiego)
Pokazy w sektorze wstępnym (godz. 12.00-17.30)
- dzianie barci i lanie świec, Mateusz Piecuch z Przedborza
- lanie świec, Antoni Jagustyn z Żołyni
- plecionka z wikliny, Paweł Kida z Łętowni
- rzeźba w drewnie, Marian Sochacki z Dzikowca
- rzeźba w drewnie, Józef Maliborski z Osiej Góry
- zabawki w drewnie, Jan Puk z Trześni
- garncarstwo, Andrzej Plizga z Pogwizdowa
- rzeźba w glinie, Barbara Plizga z Pogwizdowa
- hafciarstwo (pokaz szycia strojów, warsztaty), Anita Ryba ze Bojanowa
- pszczelarstwo (pokaz, warsztaty), Pasieka Maciejka
- plecionka z korzenia, Wiktor Szwanenfeld z Nowej Wsi
Występy na scenie (cz. 1)
- godz. 14.00-14.20 – Kapela „Lasowiackie Baby” z Kolbuszowej Górnej
- godz. 14.20-14.45 –Sławomir Pawlikowski, Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Rzeszowie – pokaz wabienia zwierzyny
Korowód
- godz. 14.45-15.00 – wymarsz orszaku widzów spod sceny pod dwór i następnie do kościoła (prowadzi Kapela „Lasowiackie Baby”, od dworu kapela „Cmolaskie Chłopoki”)
- godz. 15.00-16.00 – msza święta z oprawą lasowiacką – Kapela „Lasowiackie Baby”, „Cmolaskie Chłopoki”, Zespół „Echo Karpat”, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie , Kapela Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej oraz Zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej, asysta honorowa straży grobowej z Dzikowca (dla wszystkich uczestników mszy św. piernik lasowiacki)
- godz. 16.00-16.15 – korowód z kościoła pod scenę
Występy na scenie (cz. 2)
- godz. 16.15-16.30 – Zespół „Echo Karpat” Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie – koncert muzyki leśnej
- godz. 16.30-17.15 – uroczyste otwarcie IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej (w przerwach gawęda z legendami o lesie i wręczenie nagród w konkursie na składanie stołka)
- godz. 17.15-17.30 – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia – dziecięce zabawy lasowiackie
- godz. 17.30-17.45 – Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, widowisko „Las ojciec nas”
- godz. 17.45-18.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia, tańce lasowiackie
- godz. 18.00-18.15 – Zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej – widowisko „Górnieńskie rabsice”,
- godz. 18.15-18.30 – Kapela „Cmolaskie Chłopoki” z Kolbuszowej
- godz. 18.30-19.30 – Jadwiga Kula-Romanek, Artur Szlachetka – warsztaty tańców lasowiackich,
- godz. 19.30-21.30 – Kapela „Łola” i Kapela „Cmolaskie Chłopoki” – potańcówka (prowadzą Jadwiga Kula-Romanek, Artur Szlachetka)
Prowadzenie występów: Jolanta Dragan, Elżbieta Czachor
Ponadto…
godz. 12.00-17.00 – wystawa o dziedzictwie kulturowym Lasowiaków pt. „Magierka na głowie, kalyta u pasa” w domu parafialnym z Książnic oraz wystawa rzeźbiarska „Recykling kulturowy” Krzysztofa Brzuzana w spichlerzu z Bidzin.
Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny. Do zobaczenia!
***
Festiwal Kultury Lasowiackiej po raz pierwszy odbył się w 2021 r., wpisując się w działania Samorządu Województwa Podkarpackiego związane z ochroną i popularyzacją kultury lasowiackiej jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. Jego kontynuacja oparta jest na aktywności lokalnych podmiotów, które na co dzień podejmują szereg działań i inicjują przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw potrzebie ocalenia i promowania dziedzictwa kulturowego Lasowiaków.
Tekst: Agata Front
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
WRĘCZONO NAGRODY LAUREATOM!
W poniedziałek (3 czerwca), pokaźne grono laureatów zebrało się w szkółce leśnej w Świerczowie, aby odebrać pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, jakie zdobyli w XXI edycji Konkursu Plastycznego.
Tegoroczna tematyka konkursu „W stulecie…” nawiązywała do setnej rocznicy istnienia Lasów Państwowych. Miała ona zwrócić uwagę młodych artystów na cykl życia lasu oraz ciągłość jego trwania w różnych fazach rozwoju.
Do Głównej Komisji Konkursowej spłynęło aż 241 prac z 35 różnych szkół w czterech kategoriach i trzech grupach wiekowych. Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Nadleśnictwo Kolbuszowa i jego celem była popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku, rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. Skierowany został do dzieci ze szkół podstawowych klas 4-6 z powiatu kolbuszowskiego oraz terenu działania Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand – Prix
1. Wojciech Klecha, kl. IV, p Wilcza Wola
2. Kinga Szczęch, kl. VI, SP w Ostrowach Tuszowskich
3. Roksana Augustyn, kl. V, SP w Widełce
klasy IV
Rysunek
1. Milena Wójcik, PSP w Komorowie
2. Julia Świder, SP w Hucinie
3. Rafał Fryc, SP w Siedlance
Malarstwo
1. Oliwia Karkut, SP w Trzęsówce
2. Lena Serafin, SP nr 2 w Kolbuszowej
3. Julia Róg, SP w Kosowach
Collage
1. Antonina Machowska, SP nr 2 w Kolbuszowej
2. Liliana Brandys, SP nr 2 w Kolbuszowej
3. Wojciech Klecha, SP w Wilczej Woli
klasy V
Grafika
1. Bartosz Sondej, SP Raniżów
2. Kinga Nowicka, PSP w Komorowie
3. Sonia Sochacka, SP nr 2 w Kolbuszowej
Rysunek
1. Roksana Augustyn, SP w Widełce
2. Gabriela Wyka, SP w Spiach
3. Lena Czajkowska, SP w Ostrowach Tuszowskich
Malarstwo
1. Maria Lubera, PSP w Woli Rusinowskiej
2. Rita Micał, SP nr 1 w Kolbuszowej
Collage
1. Aleksandra Skowrońska, SP nr 2 w Kolbuszowej
2. Anna Sudoł, PSP w Starym Narcie
3. Krystian Dziadura, SP w Spiach
klasy VI
Rysunek
1. Piotr Białas, SP w Cmolasie
2. Gabriela Skura, SP w Niwiskach
Malarstwo
1. Nina Starzec, SP nr 2 w Kolbuszowej
2. Jakub Puzio, SP w Lipnicy
3. Ewelina Watras, PSP Cholewiana Góra
Collage
1. Kinga Szczęch, SP w Ostrowach Tuszowskich
2. Dominika Brózda, SP w Hadykówce
3. Veronica Pazdro, SP w Trześni
Wyróżniono prace:
Karol Klecha, klasa IV PSP Stary Nart
Lena Baran, kl. IV PSP Stary Nart
Wojciech Kwaśnik, kl. VI, SP nr 1 Kolbuszowa
Joanna Bajor, kl. VI, SP w Hadykówce
Hubert Mokrzycki, kl. V, Sp w Cmolasie
Paweł Rząsa, kl. V, SP w Weryni
Kacper Bogacz, kl. IV, SP w Kolbuszowej Górnej
Natan Kopeć, kl. V ZS-P nr 1 w Mechowcu
Aleksandra Sumara, kl. VI, PSP w Hucie Komorowskiej
Błażej Rusin, kl. V, SP w Woli Raniżowskiej
Łucja Ragan, kl. V, SP w Hucisku
Szymon Kowal, kl. V, PSP w Jeżowem-Kameralnem
Dawid Puzio, kl. V, PSP w Krzątce
Wiktoria Kimak, kl. VI, ZS w Dzikowcu
Patrycja Dul, kl. VI, SP w Kopciach
Kornelia Tylutki, kl. VI, SP w Zarębkach
Patrycja Chudzik, kl. IV, PSP w Klatkach
Alex Kaczor, kl. IV, SP Mazury
Patryk Kubasiewicz, kl. V, SP w Kamieniu Podlesiu
Aleksandra Furtak, kl. VI, SP w Jacie
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionm gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!
Kinga Mazur
W SANKTUARIUM MADONNY Z PUSZCZY
W niedzielę 19 maja odbyła się XVII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Dla leśników jest to miejsce szczególne za sprawą łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej.
W tym roku wyjątkowo data Pielgrzymki przypadła w uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz 12. rocznicę Koronacji obrazu Madonny z Puszczy. Głównymi organizatorami pielgrzymki były Nadleśnictwa Mielec, Kolbuszowa, Tuszyma i Głogów Małopolski. Koncelebrze przewodniczył oraz wygłosił homilię Jego Ekscelencja Biskup Misyjny z Ekwadoru Krzysztof Kudławiec w asyście Ryszarda Madeja, kustosza sanktuarium i proboszcza Parafii Ostrowy Tuszowskie oraz ojca duchownego z Przemyśla ks. Mariusza Woźnego - kapelana Leśników.
We Mszy Świętej wzięli udział leśnicy z rodzinami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Lublinie, Krakowie i Radomiu. W modlitwie z leśnikami uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wojewodą Podkarpackim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele Parlamentu RP, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Kół Łowieckich, firm współpracujących z Lasami Państwowymi, przedstawiciele świata nauki oraz sympatycy Sanktuarium.
Uroczystość miała bardzo podniosłą oprawę z udziałem pocztów sztandarowych Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec, Kół Łowickich. Liturgię wzbogaciła oprawa muzyczna Chóru parafialnego oraz Zespołu Sygnalistów Leśnych ECHO KARPAT przy RDLP w Krośnie.
W swej homilii Jego Ekscelencja Biskup nawiązał do jubileuszu 12-lecia koronacji obrazu Madonny z Puszczy, podkreślając istotę kontaktu z przyrodą w Duchu wiary, który nas utwierdzi, iż wszystko co nas otacza jest stworzeniem Bożym. Wygłoszone słowo: „Leśnicy czuwajcie nad tym stworzeniem, żeby to dobro mogło zostać przekazane przyszłym pokoleniom…” niech będzie przesłaniem dla uczestniczącej w Pielgrzymce Braci Leśnej!
Podczas Eucharystii przedstawiciele Nadleśnictw złożyli kosze z darami ofiarnymi. Zostały przekazane również podziękowania dla Jego Ekscelencji Biskupa za poświęcony czas i wygłoszone Słowo Boże.
Po Mszy Świętej pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek do Domu Pielgrzyma.
Madonno z Puszczy miej nas w opiece!
Tekst: Magdalena Potępa
Zdjęcia: Dariusz Tabisz
Wspólnie posadziliśmy las!
W sobotę 13 kwietnia 2024 r. przy pięknej , słonecznej pogodzie posadziliśmy las w ramach Otwartego Sadzenia Lasu w Nadleśnictwie Kolbuszowa. To już szósta edycja tego wydarzenia, która w tym roku zgromadziła ponad sto uczestników!
Wszyscy we wspaniałych humorach wzięli się do pracy sadząc sosnę oraz trzmielinę w oddziale 83 d Leśnictwa Świerczów. Wspólnie udało nam się posadzić ok. 4 tysięcy sadzonek!
Po zakończonym sadzeniu mogliśmy odpocząć, porozmawiać oraz posilić się pysznymi kiełbaskami z grilla, które po wykonanej pracy przy sadzeniu, smakowały jeszcze pyszniej niż zazwyczaj! Już dziś zapraszamy Was na kolejną edycję Otwartego Sadzenia Lasu. Do zobaczenia za rok!
Tekst: Paweł Jabłoński
Zdjęcia: Dariusz Tabisz
"W STULECIE..."
W tym roku mamy wyjątkową rocznicę. W stulecie Lasów Państwowych po raz kolejny wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kolbuszowej organizujemy XXI edycję Konkursu Plastycznego.
Tegoroczna tematyka - „W stulecie…” nawiązuje do setnej rocznicy istnienia Lasów Państwowych i ma zwrócić uwagę młodych artystów na cykl życia lasu, ciągłość jego trwania w różnych fazach rozwoju.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku, rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. Konkurs kierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych klas 4-6 z powiatu kolbuszowskiego oraz terenu działania Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Gorąco zachęcamy uczniów do udziału w konkursie. Przygotowane prace, wraz niezbędnymi załącznikami, zgodnie z regulaminem konkursu, należy przekazać do 6 maja 2023 r. do Nadleśnictwa Kolbuszowa (Świerczów 138, 36-100 Kolbuszowa), gdzie mieści się Główna Komisja Konkursowa.
Więcej informacji można uzyskać w regulaminie konkursu oraz pod numerem telefonu 17 581 21 31.
Kinga Mazur
WIOSENNA SPRZEDAŻ SADZONEK
Już od poniedziałku, 18 marca 2024 r. rusza sprzedaż sadzonek drzew leśnych oraz krzewów ozdobnych.
W naszym asortymencie znajdują się liczne gatunki lasotwórcze ( m. in. sosna zwyczajna, jodła, dąb itp.) oraz krzewy ozdobne (m.in. żywotnik thuja smaragd, świerk kłujący, jałowce płożące, jałowiec irga pospolita, kalina koralowa itp.).
Sprzedaż będzie prowadzona w szkółce leśnej w Świerczowie
od poniedziałku do czwartku w godzinach 700 - 1400
oraz piątki do godziny 1600
- krzewy ozdobne na bieżąco
- gatunki lasotwórcze po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym w ilości minimum 10 szt. Dostępność sadzonek jest ograniczona i nie wszystkie pozycje z cennika są dostępne w sprzedaży wiosną 2024r.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:
17-227-80-48, 669-523-507
„Zmiany klimatu a gospodarka leśna” tematem konferencji
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie (SITLiD) i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie były organizatorami konferencji naukowo-technicznej pod hasłem „Zmiany klimatu, a gospodarka leśna”. Odbyła się ona w czwartek 8 lutego w sali konferencyjnej hotelu Venus w Moderówce. Podczas wystąpień wybrzmiały tematy dotyczące zmian klimatycznych, wyzwań dla współczesnej gospodarki leśnej i kwestie konsekwencji „Zielonego ładu”, jakie wynikają z tego dla Lasów Państwowych.
Spotkanie otworzył Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa i przewodniczący ZO SITLiD w Krośnie, informując o celach konferencji
- Obserwujemy od dłuższego czasu zmiany w klimacie, ale też ich wpływy na las; występują dłuższe okresy deszczowe lub dłuższe okresy suszy, na które mocno reagują drzewostany. Dlatego rozmawiamy o problemach znacznego występowania jemioły, reakcji gatunków obcych na zachodzące zmiany klimatu, przybliżamy zagadnienia dotyczące zielonego ładu w kontekście wyzwań w ochronie lasu, jak również o wykorzystaniu nowych technologii geoinformatycznych do oceny stanu lasu - powiedział Bartłomiej Peret.
Z kolei Janusz Starzak, p.o. dyrektora RDLP w Krośnie, witając przybyłych zaznaczył, że jeszcze do niedawna zagrożeń trwałości lasów w regionie było niewiele, a jeśli występowały to jedynie lokalnie.
- Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia zaczęły pojawiać się oznaki czekających nas zmian klimatycznych; okresowe susze, wahania poziomu wód gruntowych, które zaczęły wpływać negatywnie na kondycję naszych lasów; pojawiły dotkliwe straty i szkody - stwierdził Janusz Starzak.
Pierwsze klęskowe historie dotyczyły świerczyn, ale działania leśników pozwoliły odwrócić skutki rozpadu tych drzewostanów. Od niedawna podobne zagrożenia dotyczą sosny, którą nęka kornik ostrozębny, a w ostatnim czasie także jemioła zagrażająca starym sosnom i jodłom.
Dyrektor Starzak dodał też, że kolejnym wyzwaniem, z którym muszą się zmierzyć Lasy Państwowe są wyłączenia, bądź ograniczenia gospodarki leśnej które na terenie RDLP w Krośnie w tym roku objęły już obszar 18 tys. ha.
- Oznacza to 86 tysięcy metrów sześciennych mniej drewna w sprzedaży, co będzie się wiązało z mniejszymi przychodami i ograniczeniem kosztów. W związku z tym na pewno z niektórych inwestycji będziemy musieli zrezygnować. Oprócz skutków dla naszej gospodarki, ograniczenia w znaczny sposób odczuły już zakłady usług leśnych, lokalne społeczności. Ludzie z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy, którą wykonywali. Problem ten udało się nam zażegnać już w większości nadleśnictw - powiedział dyrektor RDLP w Krośnie, odnosząc się do głośnej ostatnio kwestii wyłączenia lasów spod gospodarowania.
Przed częścią referatową odbyło się jeszcze wręczenie honorowych odznak SITLiD. Srebrną Odznakę Honorową NOT Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej przyznał Dawidowi Gołębiowskiemu i Michałowi Szczerbickiemu. Złotą Odznakę Honorową SITLiD otrzymali Mariusz Kobylarz i Mariusz Mazurek, a Srebrną Odznakę Honorową - Jerzy Blajer, Tomasz Pasławski, Janusz Sobuś, Filip Stelmach i Maria Stelmach.
Na część referatową konferencji składało się dziewięć wystąpień zarówno naukowców, jak i praktyków leśnych.
Prof. dr hab. Jarosław Socha, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówił o obecnych i przewidywanych zagrożeniach dla trwałości lasu. Zdaniem naukowca, największy wpływ na ekosystemy leśne mają obecnie: wzrost średniej temperatury powietrza, a efekcie wydłużenie okresu wegetacyjnego, wzrost stężenia dwutlenku węgla oraz depozycja atmosferyczna azotu.
- Te czynniki sprawiają, że drzewa rosną szybciej. Żeby sobie uzmysłowić skalę tego przyśpieszenia powiem, że w średnich warunkach siedliskowych w Polsce drzewostany sosnowe są obecnie o 8 metrów wyższe niż 100 lat temu. Jeżeli drzewa rosną szybciej, to albo szybciej osiągają wymiary, które kwalifikują je do wycięcia, albo szybciej zamierają. Drzewa zawsze wiążą dwutlenek węgla, natomiast problem emisji tego gazu zaczyna się, jeżeli występuje przewaga zamierania drzew nad ich przyrostem. Wówczas bilans jest ujemny, czyli las więcej emituje dwutlenku węgla, niż pochłania - tłumaczył prof. dr hab. Jarosław Socha.
Zgodził się, że trzeba spełniać oczekiwania społeczne co do ochrony różnorodności biologicznej, potrzeby tworzenia nowych rezerwatów, ale trzeba to robić w sposób bardzo przemyślany i korzystając z wiedzy naukowej.
- Dużym problemem jest to, że znaczna część społeczeństwa oczekuje, że po wyłączeniu lasy będą wyglądały tak, jak wyglądają obecnie. A obecny wygląd to jest w dużej części efekt pewnego sposobu gospodarowania. Odejście od tego sprawi, że lasy będą mniej zasobne, będzie w nich więcej martwych drzew, będą się pojawiały wielkoskalowe rozpady – tłumaczył prof. Socha.
Wiele nowych wątków wprowadziła prezentacja prof. dra hab. Marcina Pietrzykowskiego, dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który omawiał temat: „Nowe wyzwania i potrzeby społeczne względem usług świadczonych przez ekosystemy leśne”.
Kolejny z prelegentów prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk i wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego poruszył temat zielonego ładu i jego konsekwencji dla gospodarki leśnej. „Zielony ład” to strategia unijna zakładająca większy nacisk na zachowanie bioróżnorodności, zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla i akumulacji węgla, między innymi w lasach.
- To szlachetne zadanie na pewno warte poparcia, niemniej jednak niektóre regulacje formalne wprowadzone przez Unię Europejską są błędne z punktu widzenia gospodarki leśnej. Trzeba ją prowadzić bardzo rozważnie jako formę ochrony przyrody, jako formę gospodarowania zasobem przyrodniczym - stwierdził prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki. – Niestety, został stworzony paradygmat, że ochrona ścisła jest panaceum na wszelkie bolączki. To błędny sposób widzenia rzeczywistości. Warto podkreślić, że w Europie, w świecie nie tworzy się nowych parków narodowych. Parki narodowe, szlachetna, dziewiętnastowieczna idea, już się przeżyła. Jest to bardzo drogi sposób ochrony przyrody. Są obecnie lepsze i efektywniejsze. Nie apeluję o likwidację parków narodowych, ale o nietworzenie nieskończonej liczby, bo tak ktoś chce, bez podstaw naukowych - zaznaczył naukowiec, wskazując na ekonomiczną stronę tej sprawy. Według szacunków niemieckiego instytutu federalnego w Europie średnio o 30 procent zmniejszy się podaż drewna. W Polsce będzie to 33-40 procent, czyli o 12-16 mln metrów sześciennych mniej drewna. To oznacza, że ceny drewna wzrosną a jeśli zostaną zaimplementowane wszystkie strategie, zwiększy się też deficyt tego surowca, który obecnie wynosi 20 procent. Do tego dojdzie upadek małych i średnich firm zajmujących się przerobem drewna. Szacuje się też zmniejszenie zatrudnienia nawet o 200 tysięcy osób w całym łańcuchu leśno-drzewnym – wyliczał prof. Zawiła-Niedźwiecki.
Bardzo ciekawe były również kolejne prelekcje. Dr hab. Roman Wójcik, profesor SGGW w Warszawie zaprezentował wyniki swych badań w referacie „Jemioła - wyzwanie czy konieczność w dobie zachodzących zmian”, wskazując na przyczyny i sposoby przeciwdziałania inwazji tego gatunku pasożyta. Podobne w swej wymowie zagadnienia były tematem wystąpienia dra hab. inż. Piotra Bilańskiego, prof. UR w Krakowie, który omawiał temat; „Jak zmiany klimatyczne wpłynęły na występowanie i aktywność gatunków inwazyjnych”.
Nowoczesne metody monitoringu zjawisk przyrody przedstawił dr hab. inż. Piotr Wężyk, prof. UR w Krakowie w prezentacji „Monitorowanie przemian 4-D zachodzących w drzewostanach z wykorzystaniem technologii geoinformatycznych”.
Bardzo praktyczny wymiar miały referaty „Ocena stanu hydrologicznego i konsekwencje w lasach Podkarpacia”, który przedstawił Bogumił Dąbek, dyrektor oddziału BULiGL w Przemyślu, oraz „Wybrane choroby i szkodniki lasów Podkarpacia w dobie zmian klimatycznych”, który wygłosił Jarosław Plata – kierownik Zakładu Ochrony Lasu w Krakowie;
Jako ostatni wystąpił przedstawiciel RDLP w Krośnie, Kamil Grałek, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów, który omówił „Bieżące problemy w lasach na terenie RDLP w Krośnie wynikające ze zmian warunków klimatycznych”.
Dyskusję na tematy zaprezentowane poprowadził dr Bartłomiej Peret.
Efektem końcowym konferencji, będą wnioski, które po zredagowaniu przez komisję wniosków i uchwał zostaną przestawione władzom zwierzchnim.
W drugim dniu konferencji, w piątek, odbyła się druga część konferencji na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce (leśnictwo Odrzykoń). Uczestnicy poznali przykłady porażenia jodeł przez jemiołę, na którymi odbyła się mocna dyskusja. Zobaczyli też powierzchnię użytą w geomatyce, omawiano zaburzenia hydrologiczne i tematykę skaningu w praktyce, zapoznali się z przykładami udostępniania lasów dla potrzeb społecznych. Odwiedzono też rezerwat przyrody „Prządki”.
Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Wystąpienia prelegentów:
1. „Obecne i przewidywane zagrożenia dla trwałości lasu” prof. dr hab. Jarosław Socha – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
2. „Zielony ład i jego gospodarcze konsekwencje” - prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki – ZG PTL w Warszawie.
3. „Jemioła - wyzwanie czy konieczność w dobie zachodzących zmian” – dr hab. profesor uczelni Roman Wójcik – SGGW w Warszawie.
2. „Nowe wyzwania i potrzeby społeczne względem usług świadczonych przez ekosystemy leśne” - prof. dr hab. Marcin Pietrzykowski – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
5. „Monitorowanie przemian 4-D zachodzących w drzewostanach z wykorzystaniem technologii geoinformatycznych” – dr hab. inż. Piotr Wężyk, prof. URK – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
6. „Jak zmiany klimatyczne wpłynęły na występowanie i aktywność gatunków inwazyjnych” – dr hab. inż. Piotr Bilański, prof. URK – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
7. „Ocena stanu hydrologicznego i konsekwencje w lasach Podkarpacia” – mgr inż. Bogumił Dąbek- Dyrektor oddziału BULiGL w Przemyślu.
8. „Wybrane choroby i szkodniki lasów Podkarpacia w dobie zmian klimatycznych”– mgr inż. Jarosław Plata - ZOL w Krakowie.
9. „Bieżące problemy w lasach na terenie RDLP w Krośnie wynikające ze zmian warunków klimatycznych” – mgr inż. Kamil Grałek, naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody RDLP w Krośnie.
POLICZ SIĘ Z CUKRZYCĄ.
To już czwarta edycja Kolbuszowskiego Biegu „Policz się z cukrzycą” organizowanego w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Już 27 stycznia 2024 r. o godz. 12:00 na ścieżce dydaktycznej Białkówka w Nowej Wsi będzie można wziąć udział w 4 Kolbuszowskim Biegu „Policz się z cukrzycą”.
Akcja ma na celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. Bieg jest w pełni charytatywny, co znaczy, że za wszystkie zebrane środki z pakietów startowych są kupowane pompy insulinowe dla kobiet w ciąży.
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Tekst: Kinga Mazur
W SERCU PUSZCZY
”Na północnych krańcach dzisiejszego województwa podkarpackiego, w widłach Wisły i Sanu, rozciągały się niegdyś pełne osobliwości tereny prastarej Puszczy Sandomierskiej.” Tak rozpoczyna się przygoda po ziemi mielecko-kolbuszowskiej, w jaką możemy się zagłębić na kartach nowego albumu „W sercu puszczy”.
Już 15 stycznia 2024 r. o godz. 13:00 w dworku Hupki w Niwiskach odbędzie się spotkanie autorskie i promocja albumu. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach.
W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie.
Tekst: Kinga Mazur
KOLBUSZOWSKIE LASY NA STARYCH ZDJĘCIACH Z 1944 ROKU
Udostępnione zostały w formie interaktywnej stare zdjęcia terenu kolbuszowszczyzny na publicznym Geoportalu. Dzięki temu można zobaczyć jak zmieniło się zagospodarowanie tego terenu na przestrzeni ostatnich 80 lat.
- Chcieliśmy pokazać historię lasów kolbuszowszczyzny na przestrzeni lat, zaczynając od II wojny światowej aż do dziś. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Przede wszystkim lasy zwiększyły obszarowo swój zasięg - uzasadnia Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Nadleśnictwo Kolbuszowa. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku. Następnie zdjęcia te zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu Krajowym. Jest to kontynuacja projektu zapoczątkowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie na zlecenie której początkiem 2023 roku powstał portal „Historia podkarpackich lasów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku”.
Zachęcamy do odwiedzenia strony i prześledzenia historii naszego regionu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow/
Tekst: Natalia Batory
Zdjęcie pochodzi ze strony:https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasowJAKĄ HISTORIĘ MAJĄ PODKARPACKIE LASY?
Historię podkarpackich lasów z czasów II wojny światowej ukazują zdjęcia lotnicze z 1944 r., w których posiadaniu jest RDLP w Krośnie. Zdjęcia, zrobione wówczas przez Luftwaffe, stały się przyczynkiem do stworzenia portalu, gdzie można porównać jak wyglądał teren Podkarpacia w 1944 r. ze stanem obecnym.
Z uwagi na duże zainteresowanie społeczne pod koniec kwietnia w RDLP w Krośnie odbyła się konferencja prasowa poświęcona udostępnionemu portalowi „Historia podkarpackich lasów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku”.
Podczas konferencji porównano stan lasów podkarpackich sprzed 80 lat z obecnym obrazem lotniczym tych terenów. To pierwszy taki projekt na terenie kraju, a z jego efektem można się zapoznać pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow/
Jak podaje RDLP w Krośnie, podczas konferencji dr Wojciech Krukar - specjalista ds. historii Podkarpacia i toponomastyki zaprezentował swoje analizy i wnioski na temat archiwalnych zdjęć lotniczych, omówił kontekst historyczny, demograficzny i geograficzny związany z fotografiami.
Porównanie terenów leśnych to nie lada gratka nie tylko dla historyków, ale również dla osób, które interesują się swoim regionem, lasami i tym, jak zmienia się nasza przyroda.
Kinga Mazur
„ĆWIERĆWIECZE LEŚNEJ KAPLICZKI”
Corocznie na początku września, w okolicy święta Matki Boskiej Siewnej w świerczowskim lesie rozbrzmiewają intencje pomyślnych siewów. Tak jak rolnicy proszą o pomyślne plony, tak i leśnicy ślą swoje prośby o udany wysiew nasion drzew.
Od ćwierćwiecza początkiem września w szkółce leśnej w Świerczowie rozbrzmiewa modlitwa o dobre plony i udany wysiew nasion drzew. To właśnie w tym okresie spotykamy się wspólnie z okolicznymi mieszkańcami, przedstawicielami miejscowych władz, by wziąć udział w mszy świętej w intencji udanych plonów.
To nasza coroczna tradycja, którą zapoczątkowało przekazanie i poświęcenie dla nadleśnictwa obrazu Matki Bożej Leśnej dwadzieścia pięć lat temu. Jak przypomniał ówczesny nadleśniczy Pan Kazimierz Kriger „Stąd zrodził się pomysł wybudowania drewnianej kapliczki, która jest miejscem corocznych spotkań podczas polowej mszy św.. Nieprzypadkowy był projekt kapliczki, materiał, a także miejsce wybudowania takiego miejsca, gdzie będziemy mogli się wspólnie spotykać z intencją udanych plonów”. Tradycja, niezmiennie od 25 lat trwa po dziś dzień.
Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Dariusz Tabisz
RAZEM PO RAZ ÓSMY
Za nami ósma edycja Zielonego Punktu Kontrolnego. W minioną niedzielę 3 września br., na terenie ścieżki dydaktycznej „Białkówka” odbyła się kolejna edycja imprezy na orientację w ramach Zielonego Punktu Kontrolnego.
Pomimo deszczowej aury w minioną niedzielę w lesie, w okolicy Nowej Wsi zgromadziło się całkiem sporo osób, które jak co roku z mapą wyruszyły na poszukiwania punktów kontrolnych. W tym roku nowością były punkty w postaci wiszących lampionów, które były miłym zaskoczeniem dla uczestników i nieco pomieszały układ tras. Jak co roku były ich trzy: rodzinna, sportowa i rowerowa. Dodatkowym utrudnieniem dla sportowców i kolarzy był limit czasowy, w którym trzeba było się zmieścić.
Spośród dziewięciu zawodników trasy rowerowej trzecie miejsce zajęły ex aequo Zosia i Ania Tomczyk, którym udało się odwiedzić 4 punkty kontrolne. Drugie miejsce wywalczył Wiesław Bać z wynikiem 7 punktów. Najlepszym zawodnikiem okazał się Andrzej Jaklik, który dojechał do 8 punktów i wrócił we właściwym czasie. W kategorii sportowej najszybszym biegaczem, po raz kolejny został Michał Kruk zdobywając 32 punkty. Drugie miejsce na podium zajęła Patrycja Kiełb, a trzecie Józef Klimasz. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim bez wyjątku dziękujemy za udział i wspólną zabawę.
Szczególne podziękowania należą się współorganizatorowi wydarzenia InO. Maniak, który dba o Naszą trasę i co roku zmienia jej przebieg. Do zobaczenia za rok!
Tekst: Mateusz Maciąg
Zdjęcia: Dariusz Tabisz
OSZCZĘDZAJ - ZABIERZ ŚMIECI
Lato może nas nie rozpieszcza zbyt wysokimi temperaturami, ale w lesie i tak mamy gorący okres urlopowy, w którym ze świeżego, leśnego powietrza korzysta rzesza turystów, chętnie odwiedzających leśne ostępy. I to bardzo dobrze!
Nadleśnictwo przygotowało dla osób, które korzystają z wypoczynku na łonie natury pięć ścieżek dydaktycznych, miejsca gdzie można odpocząć, bezpiecznie zapalić ognisko i zostawić samochód przed wybraniem się na leśną wyprawę. We wszystkich tych miejscach znajduje się infrastruktura turystyczna, ale czy jest ona wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem? Okazuje się, że niekoniecznie.
Coraz większy problem pojawia się w miejscach zatrzymania, gdzie znajdują się kosze na odpady, wykorzystywane nie tylko do wyrzucania drobnych śmieci, ale również powiedzmy sobie otwarcie do wyrzucania odpadów z gospodarstw domowych w postaci całych worków. Z tym problemem boryka się nasza Straż Leśna, która na bieżąco patroluje lasy, dbając o bezpieczeństwo, a także porządek. W ostatnich dniach również był przypadek pozostawienia śmieci w lesie, lecz tym razem udało się ustalić sprawcę tego zachowania, który okazał się mieszkańcem pobliskiej miejscowości. Mężczyzna przyznał się do wyrzucenia śmieci i przyjął mandat w wysokości 500 zł.
Dbajmy o czysty las, aby móc korzystać w pełni z jego dobrodziejstw. Śmieci pozostawione w lesie są zagrożeniem dla zwierząt, powodują skażenia wód, czy gleby. Zabierzmy śmieci ze sobą, a te, które można poddać recyklingowi – wrzućmy do worka na odpady segregowane. Oszczędzimy w ten sposób planetę, ale i pieniądze, które zamiast na wywożenie śmieci z lasów można byłoby przeznaczyć na przykład na tworzenie nowej infrastruktury.
Tekst: Kinga Mazur
Grafika: Lasy Państwowe
W ŚWIECIE DRZEW I DREWNA
W tym roku właśnie w lipcu przypada pierwsza rocznica otwarcia osady leśnej w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Osoby, które odwiedziły skansen w minioną niedzielę 23 lipca przeniosły się w przeszłość, gdzie rządziło drewno i inne dary z lasu.
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Jednak nigdzie nie przekonamy się o mylności tego stwierdzenia tak jak na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie drewno zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. A nawiązując do skrzypiec, szacuje się, że drewno posiada około 30 tysięcy zastosowań – w tym właśnie jest wykorzystywane do produkcji m. in. instrumentów muzycznych, ale również mebli, papieru, czy zabawek, które 23 lipca czekały na rzeszę około dwóch i pół tysiąca turystów na naszych stoiskach edukacyjnych organizowanych wspólnie z Nadleśnictwami Mielec i Tuszyma, a także Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie.
W tym dniu otwarte były także obiekty w leśnej zagrodzie takie jak Leśniczówka z Zerwanki, jedyna taka w Polsce wyłuszczarnia szyszek z Dąbrówek, suszarnia runa leśnego z Pateraków i stajnia z Przecławia. Przenieśliśmy się w przeszłość nie tylko dzięki możliwości zwiedzania tych obiektów, a warto zaznaczyć, że niektóre z nich pochodzą z lat 30. XIX w., ale również dzięki możliwości poznania zapomnianych technik - zbioru żywicy z drzewa podczas organizowanego pokazu żywicowania, czy cięcia drewna na traku napędzanym silnikiem spalinowym.
W leśnictwie już od dawna zajmowano się nie tylko pozyskiwaniem drewna, ale również jego odnowieniem. Nie sztuką jest wyciąć las i wykorzystać drewno tu i teraz. Cała sztuka polega na tym, żeby zachować ciągłość trwania lasu, żeby podtrzymać cykl życia lasu z pokolenia na pokolenie. Cały cykl zaczyna się już od zbioru najlepszej jakości nasion z wyselekcjonowanych drzew. Kilka lat pielęgnacji młodych drzew w szkółce leśnej procentuje na przyszłość, bo drewno wyhodowanych w ten sposób drzew jest świetnej jakości i można je wykorzystać do produkcji różnych przedmiotów dla nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Wraz z leśnikami atrakcje przygotowali myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego, którzy zorganizowali cieszące się ogromną popularnością pokazy kynologiczne, łucznicze oraz niezwykle realistyczny pokaz wabienia zwierzyny leśnej. Sporą grupę odbiorców zebrał wokół siebie również pokaz sygnałów myśliwskich, który wieńczył całe wydarzenie.
Powracamy do korzeni, powracamy do natury i korzystania z wszystkich darów lasu w postaci owoców, ziół, grzybów, ale też drewna, które jest w pełni naturalnym, odnawialnym surowcem do wszechstronnego wykorzystania.
Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Mateusz Maciąg
Jubileuszowy turniej – kolejna wygrana
W sobotę 22 kwietnia 2023 r. został rozegrany jubileuszowy XX Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Zarządu Okręgowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie pod honorowym patronatem Dyrektora RDLP w Krośnie.
Już od dwudziestu lat leśnicy z Podkarpacia spotykają się raz w roku, żeby wspólnie zadbać o swoją kondycję, aktywnie uczestnicząc w amatorskim turnieju siatkówki. Do tegorocznych rozgrywek zgłosiło się 19 drużyn, w tym Nadleśnictwo Kolbuszowa.
Po zarejestrowaniu wszystkich drużyn, przyszedł czas na losowanie grup i oficjalne otwarcie turnieju. Mistrzostwa, jako gospodarz, otworzył w imieniu Dyrektora RDLP w Krośnie - Janusz Magusiak życząc jednocześnie wszystkim zawodnikom udanej rywalizacji, zaciekłych pojedynków w przyjaznej koleżeńskiej atmosferze, każdej drużynie zwycięstwa na miarę własnych oczekiwań, a gościom i kibicom dobrej zabawy oraz emocjonującego widowiska. W wyniku rozstrzygnięć grupowych do fazy pucharowej awansowała najlepsza drużyna z każdej grupy, a do najlepszej czwórki mistrzostw awansowały drużyny z nadleśnictw Kolbuszowa, Bircza, Lesko i Oleszyce, z którymi kolbuszowscy leśnicy spotkali się w finale. Finałowa rozgrywka była zacięta i bardzo wyrównana, jednak i tym razem, po raz kolejny udało się obronić mistrzowski tytuł leśnikom z miasta nad Nilem.
Każda drużyna, która wzięła udział otrzymała pamiątkowy puchar, a podium nagrodzono dodatkowo medalami. Wzorem lat ubiegłych przyznano również nagrody indywidualne w tym dwie przypadły również Kolbuszowej. Jako, że zmagania odbywały się już po raz dwudziesty, statuetkami wyróżniono również tzw. „Dinozaurów” turnieju, czyli zawodników, którzy grali we wszystkich dotychczasowych turniejach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kibicach obecnych na trybunach, którzy podczas turnieju gorąco dopingowali swoje drużyny stwarzając niesamowitą atmosferę.
XX Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD w Krośnie rozgrywany w Krośnie dobiegł końca i już czekamy na kolejny.
Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Dariusz Tabisz