Asset Publisher Asset Publisher

„V Otwarte Sadzenie Lasu – drzewa rosną”

Prognozy pogody nie były optymistyczne, ale na strachu się skończyło i w minioną sobotę 15 kwietnia wspólnie posadziliśmy kilka tysięcy młodych, 1-rocznych sadzonek sosny pospolitej, którą w 2022 roku zasialiśmy na szkółce leśnej w Świerczowie.

Na terenie Leśnictwa Nowa Wieś nieopodal ścieżki dydaktycznej „Białkówka”, w minioną sobotę 15 kwietnia 2023 roku odbyła się kolejna, piąta już edycja akcji pod nazwą „Otwarte Sadzenie Lasu”, w ramach akcji Łączą nas drzewa w tym roku pamięci Jana Pawła II. Akcja rozpoczęła się wspólnym przejściem zgromadzonych uczestników z pracownikami Nadleśnictwa Kolbuszowa na wcześniej przygotowaną powierzchnię. A było nas sporo, bo tegoroczna edycja zgromadziła około 100 osób z pobliskich miejscowości, lokalnych szkół i samorządów. W akcji uczestniczyły rodziny z dziećmi, dorośli i seniorzy. Nas, leśników bardzo cieszy, że dorośli przekazują młodszym pokoleniom jak wygląda praca w lesie oraz czym zajmujemy się na co dzień. Aktywne włączanie się w tego typu akcje zaszczepia szacunek do pracy, przyrody oraz lasu.

W wyniku wspólnych działań na terenie Leśnictwa Nowa Wieś pojawiło się kilka tysięcy młodych drzewek, które przez kilkadziesiąt kolejnych lat będą pielęgnowane przez leśników.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy udali się na wspólny poczęstunek przy ognisku na ścieżce dydaktycznej „Białkówka”. Dziękujemy lokalnej społeczności za tak liczne przybycie i aktywne włączenie się do corocznej akcji.

Zapraszamy już za rok na VI Otwarte Sadzenie Lasu wraz z Nadleśnictwem Kolbuszowa. Do zobaczenia.

 

Tekst:

Marcin Pliżga

Zdjęcia:

Natalia Batory