Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy o zmarłych…

Bywają dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy.

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,

 dobiwszy wreszcie cichej przystani,

 odpoczywają w pokoju

Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

My jako leśnicy również dbamy o nasze leśne miejsca pamięci. Na kilka dni przed świętem porządkujemy tereny wokół leśnych kapliczek, mogił i przydrożnych krzyży, a także zdobimy zielonymi gałązkami groby zmarłych pracowników nadleśnictwa. Na terenie nadleśnictwa znajduje się 61 miejsc pamięci, a są to mieszczące się w głuszy leśnej mogiły, kapliczki wiszące na drzewach lub wolno stojące oraz metalowe i drewniane krzyże. Dużo można ich również spotkać przy leśnych drogach będąc na spacerze w lesie. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie pierwszy listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Ten szczególny dzień to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach...

Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?
Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie.

Tekst: Bogusława Ciosek

A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas.

Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.]

 


XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD w Krośnie

W minioną sobotę, 9 października 2021 r. odbył się XVIII już Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD w Krośnie. W tegorocznych zawodach wystartowało 12 drużyn z terenu RDLP w Krośnie. Rozgrywki odbywały się na terenie gospodarza mistrzostw - Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Turniej rozpoczął się wczesnym rankiem od rozlosowania grup. C istotne, w każdej z nich rozgrywały się mecze „każdy z każdym”, a do ćwierćfinału wychodziły dwie najlepsze drużyny.
Wyniki meczów w grupach:


Drużyny          Wyniki
Grupa A
A1 – A2    Lutowiska – Dynów    2:0
A1 – A3    Lutowiska – Jarosław    2:0
A2 – A3    Dynów - Jarosław    2:1
Grupa B
B1 – B2    Lubaczów – Bircza    0:2
B1 – B3    Lubaczów – Kolbuszowa    0:2
B2 – B3    Bircza - Kolbuszowa    0:2
Grupa C
C1 – C2    Oleszyce – Sieniawa    2:0
C1 – C3    Oleszyce – Narol    0:2
C2 – C3    Sieniawa - Narol    1:2
Grupa D
D1 – D2    Leżajsk – Lesko    2:0
D1 – D3    Leżajsk – Ustrzyki Dolne    2:0
D2 – D3    Lesko – Ustrzyki Dolne    2:1
 
Pomimo długiej przerwy siatkarskiej spowodowanej obostrzeniami w kraju związanymi z koronawirusem  CoViD-19, duch walki nie opuszczał żadnego z nadleśnictw. Wszyscy zawodnicy wykazywali się niezwykłą wolą zwycięstwa, a gorący doping kibiców wprowadzał fantastyczną atmosferę na boisku.
Ćwierćfinały rozegrane były metodą pucharową, tzn. zwycięzca jednej grupy rywalizował z drużyną z drugiego miejsca z grupy sąsiedniej. Ten etap rozgrywek pokazał, że najlepsze zespoły w grupach nie były przypadkowe, ponieważ wszystkie nadleśnictwa, które na etapie meczów grupowych zdobyły największą ilość punktów, znalazły się w półfinałach. Najbardziej emocjonującym meczem zdecydowanie był ten rozgrywany pomiędzy dwoma siatkarskimi tytanami Birczą i Narolem, a który ostatecznie zakończył się tie-breakiem i wygraną Narola.
 
Wyniki meczów w ćwierćfinale:
Drużyny        Wyniki
A1 – D2    Lutowiska – Lesko    2:0
A2 – D1    Dynów - Leżajsk    0:2
B1 – C2    Kolbuszowa - Oleszyce    2:0
B2 – C1    Bircza - Narol    1:2
 
W parach półfinałowych spotkały się drużyny z Lutowisk i Narola (2:0) oraz Leżajska i Kolbuszowej (0:2). Na tym etapie walki toczyły się już o każdy punkt, a strata ich kilku, skutkowała problemami z nadrobieniem zaległości. W walce o 3. miejsce Nadleśnictwo Leżajsk okazało się bezkonkurencyjne i pokonało Nadleśnictwo Narol (2:0).
W finale spotkały się drużyny z Kolbuszowej i Lutowisk. Kolbuszowa, podobnie jak w poprzednim turnieju rozgrywanym w 2019 r. udowodniła, że nie ma sobie równych i pokonała Lutowiska w obu setach.
Stało się, więc jasne, że zwycięzcą XVIII Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD w Krośnie zostało Nadleśnictwo Kolbuszowa!
Po zakończeniu finału odbyło się wręczenie statuetek i pucharów.
I miejsce Nadleśnictwo Kolbuszowa
II miejsce Nadleśnictwo Lutowiska
III miejsce Nadleśnictwo Leżajsk
IV miejsce Nadleśnictwo Narol
Nagroda dla najmłodszego zawodnika turnieju ufundowana została przez NSZZ „Solidarność” i wręczona została przez przewodniczącego SITLiD. Najmłodszym zawodnikiem turnieju okazał się Juliusz Janosik z Kolbuszowej, natomiast najstarszym Piotr Nowakowski z Lutowisk, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez PTL,  którą wręczył zawodnikowi Główny Księgowy RDLP w Krośnie Pan Janusz Magusiak.
Miss i jednocześnie najlepszą zawodniczką turnieju została Karolina Zygler-Dyrda z Birczy, najlepszym broniącym okazał się Wojciech Kaczmarski z Lutowisk, najlepszym rozgrywającym Paweł Niemiec z Leżajska, najlepszym atakującym Marcin Czereczon z Narola, a najlepszym grającym nadleśniczym Janusz Starzak z Sieniawy. Nagrodę MVP otrzymał Mateusz Maciąg z Kolbuszowej.
Nagroda dla najlepszego Klubu Kibica powędrowała do Nadleśnictwa Leżajsk.
Nagrodę Fair Play  od Dyrektora RDLP w Krośnie otrzymał gospodarz tegorocznych rozgrywek Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.
Gratulacje dla organizatorów turnieju – Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, dla wszystkich uczestników  za sportową rywalizację i dla kibiców za dodawanie otuchy zawodnikom w walce o zwycięstwo.
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy razem w kwietniu 2022 r. na XIX Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego ZO SITLiD w Krośnie, którego organizacji podjęło się Nadleśnictwo Sieniawa.
                                                                                                                 

Tekst: Marta Ziemniewicz
Nadleśnictwo Lutowiska
Foto: Dariusz Tabisz

 


Ożywili pamięć o Brzozowie-Zdroju

Ponad rok trwały prace Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju nad odtworzeniem historii istniejącego tu przed laty uzdrowiska i utworzeniem ścieżki dydaktyczno-historycznej szlakiem zdrojowych budynków, położonych na terenie lasów Nadleśnictwa Brzozów. Uroczyste otwarcie ścieżki miało miejsce w piątek 15 października.

- Z wielkim szacunkiem patrzę na pasjonatów, którzy wydobywają na światło dzienne historie ukryte w lesie, a do takich bardzo ciekawych należą dzieje nieistniejącego już uzdrowiska, którego obiekty skrywał do niedawna las – zaznacza Paweł Biernacki, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów. – Współpraca z tymi społecznikami to prawdziwa przyjemność.

W latach 1925-1939 działały pod Brzozowem zakłady uzdrowiskowe. Pierwszy z nich to  Anatolówka - willa biskupia zlokalizowana obok obecnej leśniczówki. Istniała pod nazwą zakład zdrojowy dla duchowieństwa diecezjalnego pw. św. Stanisława Kostki w Brzozowie. Anatolówka to była. Natomiast dom zdrojowy i obiekty bazujące na leczniczych właściwościach wydobywanej tu solanki żelazistej, jodowo-bromowej, alkalicznej, zlokalizowane były poniżej, obecnie ich teren porośnięty jest lasem. W czasie II wojny światowej, obiekty te zostały zdewastowane, stąd po wojnie działalność uzdrowiskowa zamarła.

 - Wykorzystaliśmy dobry moment i chęć współpracy ze strony leśników na odkrywanie tajemnic lasu zdrojowego, to była piękna, nasza wspólna podróż do przeszłości, do takiej „brzozowskiej Atlantydy” - podkreśla Magdalena Korona z Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju – Uroczystość otwarcia ścieżki to finał długich prac poszukiwawczych i realizacji naszych pomysłów. Trasa dydaktyczno-historyczna pozwoli mieszkańcom i odwiedzającym nasze miasto ciekawie spędzać wolny czas.

Efektem poszukiwań i badań prowadzonych w ubiegłym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym Galicja było odnalezienie przedmiotów, które skrywał las przez wiele lat. To między innymi przedmioty codziennego użytku, elementy narzędzi, części dekoracji, czy wyposażenia obiektów oraz tabliczki identyfikujące poszczególne rodzaje wody przeznaczone dla pacjentów.

Na wejściu na ścieżkę ustawiono wiatę odpoczynkową ozdobioną pracami Arkadiusza Andrejkowa. To sanocki artysta malarz, tworzący deskale, ozdabiający swymi dziełami stare budynki gospodarcze. Trzy obrazy w wiacie namalowane na starych deskach przypominają o ludziach i klimacie tamtych czasów.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych, nauczyciele spora grupa miłośników historii.

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Możemy wspólnie posadzić las!

Już wkrótce, 23 października br. odbędzie się kolejna wspólna akcja Otwartego Sadzenia Lasu. To już trzecia edycja tego wydarzenia.

Drzewa filtrują powietrze, zapewniają tlen, tworzą dobry mikroklimat, a także zapewniają nam drewno, niezbędne w codziennym życiu każdego z nas. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać jak ważne jest sadzenie drzew. Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa zapraszają serdecznie do wspólnej akcji sadzenia drzew, w lesie nieopodal siedziby nadleśnictwa.

Zbiórka uczestników sadzenia w dniu 23.10.2021 r. o godzinie 11.00 w Szkółce Leśnej w Świerczowie. Akcja potrwa łącznie dwie godziny i zakończy się poczęstunkiem przy ognisku, dla wszystkich, którzy wezmą udział w wydarzeniu.

Nadleśnictwo zapewnia wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Wystarczy zabrać ze sobą dobre samopoczucie, a dzięki aktywności na świeżym powietrzu – miła atmosfera i dobry humor mamy zapewniony.

Kinga Mazur

 


LASY POWIATU KOLBUSZOWSKIEGO DLA KLIMATU .....

Jaki wpływ na klimat mogą mieć lasy? Znasz przykłady z najbliższego otoczenia? Sprawdź się w konkursie!

Przed nami XVI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody na Terenie Powiatu Kolbuszowskiego organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Nadleśnictwo Kolbuszowa. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości przyrodniczej, ekologicznej, a także popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku. Konkurs kierowany jest do młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego.

Nadleśnictwo Kolbuszowa gorąco zachęca uczniów do udziału w konkursie. Prace należy przesyłać do 22 listopada 2021 r. na adres kinga.mazur@krosno.lasy.gov.pl
Więcej informacji można uzyskać w regulaminie konkursu oraz pod numerem telefonu 17 744 57 30.

Kinga Mazur

 

Materiały do pobrania


PROMOCJA NA SZKÓŁCE LEŚNEJ

W tym roku jesienna sprzedaż sadzonek drzew leśnych i krzewów ozdobnych w szkółce leśnej w Świerczowie ruszyła 27 września 2021 r.

Oprócz gatunków lasotwórczych oraz krzewów ozdobnych w doniczkach mamy również gatunki drzew i krzewów ozdobnych w specjalnej promocyjnej cenie - jedynie 2 zł za sztukę. Taniej można kupić takie gatunki jak żywotnik zachodni, świerk kłujący, świerk pospolity, sosna czarna, jak również różne odmiany jałowców płożących, pigwowiec, mahonie czy tawuły.  

Sprzedaż jest prowadzona na szkółce leśnej w Świerczowie od poniedziałku do piątku w godzinach 700 - 1400. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 669-523-507, 17 227 80 48.

Kinga Mazur

 


OGŁOSZENIE

Ogłoszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa w sprawie naboru na stanowisko pracy:
Sekretarka/Referent w Dziale Administracyjno-Gospodarczym


PRZEKAZANE DRZEWKA JUŻ ROSNĄ

Kolejna, jesienna akcja "sadziMY", zapoczątkowana przez Prezydenta RP przeszła już do historii. Młode drzewka, rozdane przez pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa wszystkim chętnym, którzy zjawili się pod siedzibą nadleśnictwa w czasie trwania akcji już rosną.

W tegorocznej akcji sadziMY przekazaliśmy 3000 szt. sadzonek różnych gatunków drzew. Wszyscy chętni, którzy zjawili się pod siedzibą nadleśnictwa w dniach trwania akcji (30.09 – 01.10.2021 r.) otrzymali po kilka sztuk młodych drzewek, do posadzenia we własnych ogródkach.
Wśród gatunków znalazła się królowa naszych polskich lasów – sosna zwyczajna, białokora brzoza brodawkowata, klon jawor, świerk pospolity, który być może stanie się kiedyś „po ubraniu” świąteczną ozdobą podwórka, miododajna lipa drobnolistna, trzmielina, śliwa potocznie zwana mirabelką, a także przyszłe potężne dęby szypułkowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i posadzili swoje drzewko, które odwdzięczy się im pięknym wyglądem, a także stworzy w przyszłości specyficzny mikroklimat na podwórku.

Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Dariusz Tabisz,
Bogusława Ciosek,
Kinga Mazur

 


„Drzewiarze i leśnicy usiedli do stołu”

Jakie są obecnie potrzeby i problemy przemysłu drzewnego? Jakie są możliwości przygotowania i wyróbki sortymentów drewna? I w końcu, jak można przerobione drewno wykorzystać? O tym była okazja porozmawiać w ciągu dwudniowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Oczekiwania przemysłu drzewnego wobec nowoczesnego leśnictwa”.

Zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, wraz z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie konferencja, która miała miejsce w Leżajsku w dniach 29-30.09.2021 r., zgromadziła blisko 140 osób chętnych do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, jak również poszerzenia wiedzy na temat drzewnictwa i leśnictwa. Leśnicy wspólnie z przedstawicielami firm przetwarzających drewno usiedli do wspólnego „stołu” właśnie po to, aby poznać oczekiwania obu stron, przedyskutować problemy i znaleźć wspólnie rozwiązania. Pierwszego dnia osoby zaproszone przedstawiły referaty, zebrane w trzech blokach tematycznych skupiających takie informacje jak zmiany w technologii przerobu drewna, zmiany zachodzące w leśnictwie w obliczu wyzwań technologicznych, a także różnorodność możliwości wykorzystania drewna. Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili firmy zajmujące się przerobem surowca, takie tak IKEA Industry, DANKROS, a także BRZOST oraz Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk, gdzie drewno zostało wykorzystane do stworzenia całej infrastruktury obiektu.

Dzięki licznym dyskusjom konferencja zaowocowała wieloma wnioskami na temat współpracy przedsiębiorców drzewnych i leśników. Ważnym spostrzeżeniem przedstawicieli firm było zwrócenie uwagi na odpowiednią sortymentację i podział drewna, ze względu na jego późniejsze przeznaczenie. Zmieniające się zasady sprzedaży drewna są stałym wyzwaniem dla firm przetwarzających ten surowiec, więc warto byłoby się zastanowić nad sporządzeniem zasad na dłuższy okres, tak żeby firmy mogły lepiej planować swoją działalność. Oczywiście nie zabrakło również tych pozytywnych aspektów dotychczasowej współpracy, jaką jest duża elastyczność w produkcji różnych sortymentów, dostosowanych do nowoczesnych technologii, coraz częściej pojawiających się w przemyśle drzewnym, jak również dobra atmosfera współpracy i otwartość na wszelkie rozmowy i dyskusje.
Ponadto uczestnicy podczas rozmów przekonali się, że coraz większą wagę powinniśmy przykładać do uświadamiania sobie i innym, że drewno jest surowcem ekologicznym, naturalnym, bardzo plastycznym, o szerokim spektrum zastosowań. Ten magiczny, w pełni odnawialny surowiec, jakim jest drewno – jest z lasu, co chociaż wydaje się oczywiste, nie dla wszystkich takie jest. Warto więc zdać sobie sprawę, że wspólne działania Lasów Państwowych, łączących wszystkie funkcje lasu oraz firm zajmujących się szeroko pojętym przetwórstwem drzewnym, pozwalają na wykorzystywanie drewna każdego dnia oraz pewność, że lasy będą spełniały również inne swoje funkcje jeszcze wiele lat.


Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Robert Sobkowicz

 


Święto Lasu 2021

Tym razem regionalne uroczystości odbyły się na terenie Nadleśnictwa Lubaczów w czwartek 2 września. Rozpoczęła je msza święta w kościele w Baszni Górnej, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka, zaś część oficjalną zorganizowano w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

 

Po odegraniu hymnu państwowego i hymnu leśników polskich, wygłoszeniu słowa powitania przez Roberta Banasia, nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów, gospodarza terenu, głos zabrał Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o szukaniu rozwiązań nowych problemów, będących następstwem zmieniającej się sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią, o realizacji zobowiązań wobec kontrahentów, zwrócił też uwagę na  dbałość o zdrowie i bezpieczne warunki pracy ponad 1600-osobowej rzeszy pracowników Dyrekcji.
Mówił też o bieżących zagrożeniach dla gospodarowania w lasach wynikających z przyjętej w czerwcu na szczeblu Unii Europejskiej strategii na rzecz bioróżnorodności do roku 2030, zakładającej między innymi objęcie ochroną ścisłą 10% powierzchni lądowej UE.
- Dla naszego kraju jest to ponad 10-krotny wzrost powierzchni, na której działalność ludzka będzie praktycznie wykluczona – zaznaczał dyrektor Marecki. -  Dlatego od kilku miesięcy staramy się informować społeczeństwo, władze samorządowe czy środowiska gospodarcze o możliwych następstwach i konsekwencjach  wdrożenia tych przepisów.
Jednocześnie podkreślił fakt, że leśnicy mimo dziejowych burz i zawirowań historii, dzięki poszanowaniu tradycji i konsolidacji środowiska zawodowego, sięgając do wiedzy i doświadczeń poprzedników, przetrwali jako zwarta grupa fachowców, potrafiąca stawić czoła wyzwaniom i wymogom współczesności.
Następnie odczytano list okolicznościowy nadesłany przez Józefa Kubicę, dyrektora generalnego LP.
Podniosłym punktem uroczystości było wręczanie odznaczeń państwowych i korporacyjnych. Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka w imieniu Prezydenta RP udekorowała osiem osób krzyżami zasługi różnych stopni. Ponadto 11 osób udekorowała medalami Za Długoletnią Służbę, a czterem osobom wręczyła Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Z kolei dyrektor Marecki uhonorował dwie osoby „Kordelasem Leśnika Polskiego”. W imieniu odznaczonych dziękował Andrzej Modliszewski. Pełna lista odznaczonych.
 Były też sympatyczne podziękowania dla emerytowanych kierowników jednostek organizacyjnych RDLP w Krośnie, którzy zakończyli pracę zawodową w tym roku. Byli to Grażyna Zagrobelna, emerytowana dyrektor RDLP w Krośnie, Andrzej Dąbrowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów, Andrzej Kochmański, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma i Janusz Skalski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.
Na tejże uroczystości odbyło się uroczyste przekazanie „buławy seniora podkarpackich nadleśniczych”. Z rąk Janusza Skalskiego przejął ją Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy z Oleszyc.
Uroczystość tradycyjnie zakończono odtworzeniem historycznego hymnu leśników autorstwa Wiesława Krawczyńskiego, dyrektora lasów Ordynacji Potockich. Utwór ten napisany w latach 30. XX w. był wykonywany na corocznych uroczystościach Święta Lasu w Łańcucie odbywających się od 1933 roku.
Oprawę muzyczną święta zapewniał zespół sygnalistów „Echo Karpat”.

 

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Edyta Śmieciuch, Nina Hamułka


Rusza 2 edycja treningów leśnych “Trenuj w lesie – BiegamBoLubię LASY”

Ruszamy z drugą edycją treningów na terenach Lasów Państwowych “Trenuj w lesie – BiegamBoLubię LASY” !

Ruszamy z drugą edycją treningów na terenach Lasów Państwowych “Trenuj w lesie – BiegamBoLubię LASY” !
 
Od 4 września rozpoczynamy po wakacyjnej przerwie kontynuację 2 edycji leśnych treningów. Na terenach 26 nadleśnictw będziecie mogli spotkać się z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki i razem czerpać przyjemność z biegania na świeżym powietrzu. W Nadleśnictwie Kolbuszowa spotykamy się na początku ścieżki Białkówka w Nowej Wsi koło Kolbuszowej.
 
Kilka informacji o treningach:
 

  • będą realizowane w weekendy od 4 września do 19 grudnia,
  • trwają godzinę,
  • są przeznaczone zarówno dla tych, którzy na szlakach leśnych, czy w ogóle, stawiają swoje pierwsze biegowe kroki jak i dla bardziej zaawansowanych biegaczy,
  • są bezpłatne.
     

 


„PILARKĄ I SIEKIERĄ – CZY DA SIĘ BEZPIECZNIE?”

Za nami XV Regionalne Zawody Drwali – warsztaty dla pilarzy z Podkarpacia. Spośród dwudziestu trzech zawodników, tylko jeden mógł zdobyć najwyższe trofeum…

Prognozy na piątek 27.08.2021 r. były mało optymistyczne i zapowiadały intensywne, ciągłe opady deszczu. Na szczęście aura okazała się dla nas dużo bardziej łaskawa i XV Regionalne Zawody Drwali mogły odbyć się bez zbędnych zakłóceń i pilarze wyruszyli do lasu zgodnie z planem.

Właśnie w lesie, na wyznaczonej powierzchni odbyła się pierwsza, najbardziej niebezpieczna i wymagająca mnóstwo precyzji ścinka drzew. Konkurencja polegała na ścięciu i obaleniu wylosowanego drzewa, w czym najlepszy okazał się zawodnik z Nadleśnictwa Brzozów – Jan Łuc uzyskując bardzo wysoki wynik 592 punktów. Kolejne cztery konkurencje zostały zorganizowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Pierwszą rozegraną tutaj, a drugą z kolei konkurencją było okrzesywanie drzewa, podczas której 220 punktów otrzymał Paweł Kopiec z Nadleśnictwa Tuszyma i to on okazał się najlepszy w realizacji tego zadania. Trzecia konkurencja rzutowała na dalszy przebieg zawodów, ponieważ polegała ona na zmianie łańcucha pilarki. Jeden mały błąd podczas zakładania łańcucha może uniemożliwić dalszą pracę pilarką, a raz źle założony łańcuch nie może być już zmieniony przed kolejnymi zmaganiami. Bezkonkurencyjny okazał się tutaj zawodnik z Nadleśnictwa Krasiczyn Damian Tomański, uzyskawszy 120 punktów. Czwarta konkurencja polegała na złożonej przerzynce przygotowanych wcześniej kłód. Jest to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ kłody są ułożone pod różnymi kątami i trzeba odciąć po dwa równe krążki o odpowiednich wymiarach. W tej konkurencji najlepiej wypadł Ryszard Staroń z Nadleśnictwa Sieniawa z wynikiem 180 punktów. Ostatnią konkurencją jest dokładność przerzynki. Na tym etapie już niewiele dzieli zawodników od końca rywalizacji, ale trzeba zachować zimną krew, aby nie zrobić jakiegoś fałszywego kroku. I tutaj znów najlepszy okazał się Ryszard Staroń, zdobywając 294 punkty.

Najtrudniejszą konkurencją, która niesie za sobą największą liczbę punktów jest ścinka drzew i właśnie zawodnik z 21 numerem startowym– Jan Łuc, który w tej konkurencji zdobył ich najwięcej stanął na najwyższym stopniu podium z łączną liczbą punktów 1314. Na drugim miejscu podium stanął Zbigniew Piwko z Nadleśnictwa Rymanów, uzyskując również bardzo wysoki, 1287 punktowy wynik. Na najniższym stopniu podium znalazł się Andrzej Kraus z Nadleśnictwa Komańcza z wynikiem 1271 punktów.

Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach zasłużyli na pochwałę oraz nagrody, a nie byłoby to możliwe gdyby nie nasi sponsorzy: Stihl, Makita, Husqvarna, Celfast, RDLP W Krośnie, ZOL Tarnobrzeg, FITMET, PSB Mrówka, Ampere, LAS-FRONT Mateusz Janiec, Piotr Faraś, Robert Piętowski i Krzysztof Uszkowski.

Całe zawody przebiegły na bardzo wysokim poziomie, ponieważ aż piętnastu zawodników uzyskało łączny wynik ponad 1000 punktów. Nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w zawodach czuwali ratownicy, ale na szczęście wszystko odbyło się bezpiecznie i mogli uczestniczyć tylko jako obserwatorzy. W tak trudnej pracy, jaką jest praca pilarza liczy się spokój, opanowanie i umiejętność przewidywania sytuacji. Pośpiech jest tutaj zdecydowanie złym doradcą. Nigdy nie wolno o tym zapominać i właśnie przypomnienie o tym naszym pilarzom jest głównym celem jaki przyświeca co roku organizatorom warsztatów.
 

Tekst: Kinga Mazur
Zdjęcia: Dariusz Tabisz


RODZINNIE I SPORTOWO - BIEG NA ORIENTACJĘ ZA NAMI!

Szósta edycja Zielonego Punktu Kontrolnego ponownie zawitała na teren Nadleśnictwa Kolbuszowa. W minioną sobotę 21 sierpnia br., na terenie ścieżki dydaktycznej „Białkówka” odbyła się szósta edycja biegu na orientację w ramach Zielonego Punktu Kontrolnego oraz pierwszej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

    Ponownie, jak w ubiegłych latach impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku gościliśmy aż 83 uczestników zawodów. Bardzo dobre warunki pogodowe pozwoliły na sprawne przeprowadzenie zawodów i uzyskanie dobrych wyników. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy: rodzinną , sportową oraz rowerową.
   Zawodnicy trasy sportowej i rowerowej, oprócz zdobycia największej liczby punktów, musieli zmieścić się w limicie czasowym. Najlepsze wyniki na trasie sportowej uzyskali: na trzecim miejscu Piotr Dobrowolski, drugie miejsce zajął Józef Klimasz, a jako pierwszy dobiegł Marcin Siwek, co wraz z największą liczbą zdobytych punktów, pozwoliło mu na zajęcie pierwszego miejsca. Wśród rowerzystów, tylko trzech zmieściło się w wymaganym czasie 30 minut, w tym na trzecim miejscu Marcin Batory, na drugim miejscu dojechał jeden z młodszych uczestników zawodów – Franciszek Batory, a pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Marek.
    Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek, a po zakończeniu zmagań sportowych miało miejsce ognisko i wspólny poczęstunek. Celem imprezy była promocja aktywnego wypoczynku, a także przybliżenie kultury lasowiackiej. Sądząc po zadowolonych twarzach wszystkich uczestników, cel został osiągnięty.
    Szczególne podziękowania należą się współorganizatorom: InO. Maniak oraz Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za pomoc w organizacji oraz wszystkich, którzy w tym dniu postanowili spędzić ten dzień na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa. Kolejna, siódma edycja już za rok. Zapraszamy wszystkich, którzy biegają na orientację, ale i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tego typu aktywności!
                                                                        

                                                                                                                         Tekst: Marcin Pliżga
                                                                                                                         Zdjęcia: Dariusz Tabisz


REGIONALNE ZAWODY DRWALI TUŻ, TUŻ .....

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie wraz z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie zaprasza na „XV Regionalne Zawody Drwali – warsztaty z bezpieczeństwa i wydajnych metod pracy przy pozyskaniu drewna oraz prezentacja różnych technik ścinki”.

Warsztaty odbędą się 27 sierpnia 2021 roku (piątek) na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa przy Muzeum Kultury Ludowej (skansen) w Kolbuszowej, przy ul. Wolskiej 26 w ramach Lasowiackiego Tygodnia Kultury. Przyjadą pilarze z całego Podkarpacia, którzy zostali wyłonieni jako najlepsi w swoich nadleśnictwach.  
Wspólna rywalizacja zostanie przeprowadzona na podstawie obowiązujących przepisów i instrukcji BHP w leśnictwie pod nadzorem Państwowej Inspekcji Pracy. Nadrzędnym celem zawodów jest przypomnienie, utrwalenie oraz promowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w ciężkim i niebezpiecznym zawodzie drwala. Zawody będą również doskonałą  okazją do spotkania się współpracujących firm i do wymiany doświadczeń. Ważnym aspektem zabawy jest integracja ludzi pracujących na rzecz podkarpackich lasów.

Zapraszamy wszystkich do obserwowania i kibicowania zawodnikom, a firmy związane z branżą leśną do prezentowania swoich ofert. Zachęcamy mieszkańców naszego regionu, starszych i młodszych, do wizyty w skansenie w tym dniu, ponieważ będą mogli zapoznać się chociaż z jakąś częścią ciężkiej pracy pilarzy.

Plan zawodów:
8.00 –  Rejestracja zawodników i odprawa;
8.30 –  Wystąpienie i przypomnienie zagrożeń przez przedstawiciela
          Państwowej Inspekcji Pracy;
 9.00 – Przejazd na I konkurencję;
10.00 – Konkurencje II-V w MKL w Kolbuszowej (w części bez biletów);
15.00-  Podsumowanie i rozdanie nagród.

 

Tekst: Piotr Filipczak
Zdjęcia: Dariusz Tabisz

 


Nowy rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Lesko

W sierpniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie utworzył nowy rezerwat przyrody obejmujący ponad 200 hektarów starodrzewu na terenie Nadleśnictwa Lesko. Nowy rezerwat nosi nazwę „Przysłup” i położony jest w paśmie Gór Słonnych, w leśnictwie Manasterzec, w okolicach miejscowości Manasterzec.

- Wyjątkowość tego obiektu polega na tym, że jego znaczną część stanowi dobrze zachowany tzw. wariant wilgotny buczyny karpackiej z okazami wiekowych jaworów. Plany objęcia ochroną rezerwatową tego fragmentu lasu sięgają lat 80. XX wieku, stąd leśnicy szczególnie dbali o drzewostany położone na terenie projektowanego rezerwatu – zaznacza Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko. - Między innymi w 2016 roku jego teren uznano jako ostoję ksylobiontów, a więc organizmów związanych z martwym drewnem.

Dokładna powierzchnia wzięta pod ochronę w rezerwacie „Przysłup” to 213,12 ha – to teren wyjęty spod ludzkiej ingerencji, nie prowadzi przezeń żaden szlak turystyczny. Jest to już drugi taki obszar w paśmie Gór Słonnych na terenie Nadleśnictwa Lesko, bowiem w 1996  roku powołano rezerwat „Dyrbek” o powierzchni 130,13 ha niedaleko Bezmiechowej Górnej.

Pasmo Gór Słonnych, jako część wyższej jednostki fizjograficznej, tj.  Gór Sanocko-Turczańskich, zaliczane jest do Prowincji Karpat Wschodnich.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Lesko znajduje się 8 rezerwatów przyrody, a ich łączna powierzchnia wynosi 892,29 ha, co stanowi 5 % lasów nadleśnictwa. Świadczy to z jednej strony o dobrej kondycji drzewostanów i ogólnie dobrym stanie lasów na zarządzanym terenie, a z drugiej objęcie ochroną ustawową daje gwarancję zachowania najcenniejszych fragmentów przyrody równolegle z racjonalnie prowadzoną gospodarką leśną na pozostałym obszarze.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Jankowski


KOMUNIKAT PODKARPACKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

Wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Materiały do pobrania


Rozpoczynamy szacowanie szkód w drzewostanach po kolejnym gradobiciu

W dniu 30.06 b.r. na terenie Nadleśnictwa Bircza, w leśnictwie Turnica, wystąpiły kolejne intensywne opady gradu.

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy#?t=0&ll=22.610616,49.560426&scale=9028&map=0,0.7&layers=0,1,2,3,4,5,6,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19&basemap=2&extwms=&hist=

Gradobicie miało charakter lokalny, co jest rzeczą normalną, mimo to, takie zjawisko atmosferyczne zawsze jest bardzo szkodliwe dla roślin, szczególnie drzew. Jako leśników interesują nas głównie zniszczenia, które wystąpiły w drzewostanach. Jednak rozmiar szkód staje się widoczny dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od wystąpienia zjawiska. Na początku zawsze dotknięty gradobiciem las wygląda tak, jakby niewiele się w nim stało. Połamane drobne gałęzie, postrącane liście lub igły dla osoby niewtajemniczonej świadczą jedynie o jednorazowym uszkodzeniu drzew. Dopiero jednak po jakimś czasie prawdziwie znaczące objawy zaczynają być widoczne w postaci zamierania aparatów asymilacyjnych (igły lub liście). Wywołane jest ono nie tylko mechanicznym obiciem, ale przede wszystkim uszkodzeniem warstwy łyka odpowiedzialnego za transport związków pokarmowych z liści do całego drzewa. (https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=l1:lyko).

Zamieranie uszkodzonych drzewostanów trwa przez kilka lat, co można aktualnie obserwować na terenie Nadleśnictwa Oleszyce po gradobiciu, które miało miejsce w 2019 roku. W tamtym czasie, na terenie poszkodowanego nadleśnictwa zastosowano metodę szacowania szkód w drzewostanie z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych, potocznie nazywanych dronami. Dla zainteresowanych lub bardziej dociekliwych wyjaśniamy, że w czasie lotów wykorzystywano wówczas dwa rodzaje kamer – kamerę RGB do wykonania podstawowej ortofotomapy oraz kamerę multispektralną celem wykonania ortofotomapy w podczerwieni. Zdjęcia drzewostanu wykonane kamerą multispektralną pozwalają na stworzenia mapy ze wskaźnikiem NDVI (ang. Normalized Difference Vegetation Index https://pl.wikipedia.org/wiki/Znormalizowany_r%C3%B3%C5%BCnicowy_wska%C5%BAnik_wegetacji). Wskaźnik ten pozwala ocenić kondycję roślinności na badanym terenie i wyznaczyć drzewa, które są uszkodzone, zanim oko ludzkie to dostrzeże. Na podstawie tego wskaźnika wytypowano wydzielenia, w których drzewostan został uszkodzony w 50%, i które w pierwszej kolejności powinny zostać wycięte, celem ochrony pozostałego lasu tj. zapobiegania zasiedleniu przez owadzie szkodniki wtórne oraz patogeniczne grzyby.

Oszacowano również rozmiar drewna do pozyskania, celem usprawnienia prac Zespołu Ochrony Lasu (ZOL). Na każdym etapie dane z nalotów były konsultowane z ZOL w Krakowie, który dokonywał specjalistycznej oceny występujących zagrożeń.

Powyższa procedura została zastosowana również w ostatnim przypadku gradobicia w Nadleśnictwie Bircza. Pierwszy lot wykonano 5 lipca b.r. Najważniejsze jest teraz określenie skali szkód w rozmiarze powierzchniowym oraz w stopniu nasilenia. Takie informacje są niezbędne do określenia dalszego sposobu postępowania, które ma na celu zapewnienie trwałości lasu na danym, objętym szkodami fragmencie oraz w sąsiednich drzewostanach. Rozwój czynników chorobotwórczych w zamierającym drzewostanie przyczyni się do wystąpienia zjawisk zamierania drzew na dużych obszarach obejmujących nie kilka hektarów, a kilka tysięcy. Czy chcemy obserwować takie zjawiska w naszych birczańskich lasach? https://www.facebook.com/photo?fbid=5713294572021936&set=pcb.5713306282020765

 


PILARZE W AKCJI

Ścinka drzewa, przygotowanie pilarki do pracy, dokładność przerzynki, złożona przerzynka – to konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się pilarze podczas warsztatów dla drwali w Nadleśnictwie Kolbuszowa.

W piątek 25 czerwca 2021 r. na terenie Leśnictwa Wilcza Wola odbyły się warsztaty dla pilarzy, pracujących na terenie nadleśnictwa. Zawody są organizowane co roku, żeby przypomnieć osobom pracującym w lesie zasady bezpiecznej pracy przy pozyskaniu drewna. Ta trudna i niebezpieczna praca wymaga od pilarzy dużo precyzji, skupienia oraz uwagi, a zatem konkurencje, z którymi muszą się zmierzyć zawodnicy podczas warsztatów, również wymagają tych umiejętności.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 9 zawodników, z czego pierwsze miejsca zajął Pan Andrzej Lubera, z wysokim wynikiem 998 punktów. Najlepszy podczas pierwszej konkurencji, ścinki drzewa, okazał się Pan Władysław Stanowski, dzięki czemu zdobył łącznie 899 punktów, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca. Na najniższym stopniu podium z wynikiem 880 punktów stanął Pan Antoni Stanowski.

Wszyscy zawodnicy bezpiecznie ukończyli warsztaty, co w świetle celu jaki przyświeca organizatorom – jest najważniejsze. Wszystkim dziękujemy za udział, zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach, a także dużo spokoju w codziennej pracy.

 

Autor: Kinga Mazur


MŁODZI ARTYŚCI NAGRODZENI

Skrzypce, kościoły, rzeźby, książki i wiele innych drewnianych przedmiotów przedstawiały prace plastyczne uczestników tegorocznego, osiemnastego już konkursu plastycznego.

Jak co roku, młodzi artyści nie zawiedli i wpłynęło do nas łącznie 169 prac wykonanych w jednej z czterech technik plastycznych: rysunku, malarstwie, grafice lub collage. Wszystkie prace okazały się bardzo pomysłowe i starannie wykonane, a więc Główna Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania i wybranie tych kilkudziesięciu najlepszych nastręczało sporo trudności.

Spośród wielu artystycznych dzieł komisja wyróżniła 15 osób, a ponadto wyłoniono trzy najlepsze miejsca w kategorii grafika, a z prac plastycznych robionych techniką rysunku, malarstwa i collage w każdej grupie wiekowej przyznano po trzy nagrody. Spośród złożonych 169 prac wybrano trzy najlepsze, które nagrodzono nagrodami Grand-Prix, a na uwagę dodatkowo zasłużyła w tegorocznym konkursie praca, pokazująca jak wiele przedmiotów można wykonać z drewna. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa postanowił nagrodzić ją nagroda specjalną. Wszystkie nagrody zostały uroczyście wręczone na oficjalnym rozdaniu w dn. 15.06.2021 r., które odbyło się w szkółce leśnej w Świerczowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizatorów, opiekunowie, dyrektorzy szkół i przede wszystkim nagrodzeni uczniowie, którym jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

„Drzewa umierają stojąc”, jak słusznie zauważył jeden z uczestników konkursu, a zatem korzystajmy z drewnianych przedmiotów jak najwięcej, ponieważ drewno jest jedynym surowcem o tak wszechstronnym zastosowaniu, naturalnym i w pełni odnawialnym.

Jaka będzie tematyka konkursu w przyszłym roku? Tego jeszcze nie wiemy, ale już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

 

Tekst: Kinga Mazur

Fot. Bogusława Ciosek

Materiały do pobrania


Pracowity dzień Straży Leśnej

Dwa przypadki kradzieży drewna z lasu państwowego oraz próby kradzieży rogatki metalowej ujawnili podczas wspólnego patrolu w piątek 4 czerwca strażnicy leśni z nadleśnictw Kołaczyce i Strzyżów. Nałożyli też trzy mandaty za wjazd do lasu pojazdami silnikowymi na kwotę 2500 zł. Podstawą nałożenia jednego z mandatów był zapis z fotopułapki ustawionej wcześniej przez strażników.


Sprawców kradzieży drewna jodłowego oraz jesionowego i czereśniowego o łącznej masie prawie dwóch metrów sześciennych złapano na gorącym uczynku. Jeden z nich, namierzony na terenie leśnictwa Czarnorzeki, na wozie z drewnem wywiózł też rogatkę leśną.
- Wspólne patrole dają większą możliwość penetracji terenu, co wpływa na szybkość działania i podejmowania interwencji kończących się wykryciem sprawców – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. -  Mimo odległości ponad 50 km dzielącej miejscowości Brzyska (leśnictwo Lisów) i Krasna (leśnictwo Czarnorzeki) można było ujawnić sprawców kradzieży. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające.
Na terenie tych dwóch nadleśnictw Straż Leśna od początku roku prowadziła ponad 20 spraw związanych z kradzieżą drewna, pięć spraw związanych z wjazdami samochodami terenowymi i dwie o zaśmiecanie lasu.
W całym regionie na sprawców leśnych wykroczeń strażnicy nałożyli 125 mandatów karnych na kwotę ponad 25 tys. zł, udzielili 416 pouczeń, a w  8 przypadkach skierowali wnioski do sądu o ukaranie.

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Straż Leśna Kołaczyce i Strzyżów

 


— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 100 rezultatów.