Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy o zmarłych…

Bywają dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy.

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,

 dobiwszy wreszcie cichej przystani,

 odpoczywają w pokoju

Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

My jako leśnicy również dbamy o nasze leśne miejsca pamięci. Na kilka dni przed świętem porządkujemy tereny wokół leśnych kapliczek, mogił i przydrożnych krzyży, a także zdobimy zielonymi gałązkami groby zmarłych pracowników nadleśnictwa. Na terenie nadleśnictwa znajduje się 61 miejsc pamięci, a są to mieszczące się w głuszy leśnej mogiły, kapliczki wiszące na drzewach lub wolno stojące oraz metalowe i drewniane krzyże. Dużo można ich również spotkać przy leśnych drogach będąc na spacerze w lesie. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie pierwszy listopada jest najważniejszym dniem obchodów zadusznych i odwiedzania cmentarzy. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach - dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Ten szczególny dzień to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach...

Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?
Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie.

Tekst: Bogusława Ciosek

A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas.

Maria Czerkawska "Zaduszki" [fragm.]