Lista aktualności Lista aktualności

ROŚNIE KOLEJNE POKOLENIE

Lasy tworzą korzystny mikroklimat, magazynują dwutlenek węgla, produkują tlen, a poza tym dostarczają nam wyjątkowego, uniwersalnego surowca jakim jest drewno.

Właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o lasy i wszystkie jego funkcje, poczynając od przyrodniczej, obejmującej ochronę przyrody, poprzez społeczną, skupiającą się na udostępnieniu lasów wszystkim, którzy chcą z niego korzystać, na produkcyjnej - zapewniającej nam drewno kończąc.

Leśnicy w Polsce sadzą rocznie około 500 milionów drzew. W ostatnią sobotę 23 października w świerczowskim lesie podczas trzeciej już akcji Otwartego Sadzenia Lasu przybyło całkiem sporo nowych drzewek. Wprawdzie słupek rtęci na termometrze nie powędrował zbyt wysoko, ale to nie zniechęciło tych, którzy zaplanowali spędzić ten dzień w lesie, na łonie natury, sadząc drzewa wspólnie z leśnikami. Wraz z blisko 80-osobową grupą posadziliśmy około 3 tysięcy młodych sosen, które czeka teraz kilkadziesiąt lat wzrostu i pielęgnacji, aby za około 100 lat ustąpić miejsca młodszemu, kolejnemu pokoleniu, zamykając i rozpoczynając jednocześnie następny cykl życia lasu.

 

Kinga Mazur