Asset Publisher Asset Publisher

Przemiana pokoleń

Lasy były w przeszłości, są obecnie i będą w przyszłości. Dlaczego? Na tym właśnie polega nieustająca przemiana pokoleń. Starsze drzewa są wycinane, a na ich miejsce sadzone młode, żebyśmy za kolejne kilkadziesiąt lat również mogli cieszyć się pięknymi lasami.

W ostatnią sobotę 9 kwietnia po raz czwarty zebraliśmy się podczas akcji Otwartego Sadzenia Lasu, żeby wspólnie zasadzić młode sosny. Przez wiele lat będą pielęgnowane, aby w przyszłości stworzyć przestrzeń do spacerów, rekreacji, miejsca przebywania zwierząt, a kiedy nadejdzie ich wiek dojrzałości – powstanie z nich naturalny surowiec do budowy domów, mebli, czy produkcji ubrań.

Deszczowa aura za oknem może nie zachęcała do wyjścia z domu, jednak nie zabrakło amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu, którzy około 60-osobową grupą z dużym zaangażowaniem wdziali rękawice, wzięli kostury do sadzenia drzew i ruszyli na powierzchnię. To właśnie dzięki entuzjazmowi i pracy uczestników akcji wspólnie posadziliśmy około 1,5 tysiąca drzew, które czeka teraz kilkadziesiąt lat wzrostu, aby za około 100 lat ustąpić miejsca młodszemu, kolejnemu pokoleniu, zamykając i rozpoczynając jednocześnie następny cykl życia lasu. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych latach, bo to na pewno nie jest ostatnie tego typu wydarzenie.

 

Tekst: Kinga Mazur

Zdjęcia: Kinga Mazur