Asset Publisher Asset Publisher

PERYPETIE PTASICH DRAPIEŻCÓW

Wycieńczony, skrajnie osłabiony bielik, trafił pod opiekę specjalistów dzięki interwencji mieszkańców i kolbuszowskiej policji. Młodego ptaka znaleziono w zeszły piątek, gdy spacerował po łące w Wilczej Woli. Po wstępnych oględzinach, odwieziono go do lecznicy zwierząt w Przemyślu, gdzie przeszedł szczegółowe badania, których wyniki nie rokują zbyt dobrze. Jak się okazało, wyczerpanie drapieżnika spowodowane jest chorobą zakaźną, prawdopodobnie wirusową. Gdyby tego było mało, młody ptak jest zainsektowany przez pasożyty naskórne oraz endopasożyty, co dodatkowo osłabiło jego organizm. Obecnie bielik przetrzymywany jest w specjalnym inkubatorze dla zwierząt, gdzie dochodzi do zdrowia. Czy uda się go wyleczyć i wypuścić na wolność? Na takie pytanie odpowiada nam twierdząco Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii, zajmujący się naszym ptasim pacjentem.
To niestety nie jedyny podopieczny, jaki w ostatnim czasie trafił do ośrodka z gminy Kolbuszowa. Przedwczoraj w przydrożnym rowie znaleziono myszołowa zwyczajnego, najprawdopodobniej potrąconego przez samochód. Oba ptaki są pod dobrą opieką, więc mamy nadzieję, że po okresie rekonwalescencji zostaną  wypuszczone na wolność, i wrócą w nasze strony.

Kinga Mazur


KOMUNIKAT!

Interweniuj, jeśli zauważysz nielegalne wjazdy do lasu!

Jeśli będziesz świadkiem, że ktoś wjeżdża do lasu motorem czy quadem, co jest wykroczeniem - interweniuj i zadzwoń:

STRAŻ LEŚNA: 601 932 002

POLICJA: 112


NA RATUNEK DRZEWOSTANOM

Jednym z ważniejszych szkodników liściożernych, występujących na terenie naszych lasów jest osnuja gwiaździsta (Acantholyda posticalis). Ten niepozorny owad powoduje duże uszkodzenia aparatu asymilacyjnego najbardziej rozpowszechnionego w Polsce gatunku drzewa, jakim jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris).
Wiosną tego roku na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w Leśnictwie Lipnica przeprowadzono kontrole, które jednoznacznie wykazały, że tamtejsze drzewostany są silnie zagrożone, ze względu na ilość jaj oraz gąsienic osnui na igłach.
W związku z zaistniałą sytuacją, w celu ratowania sosny, 12 maja br. przeprowadzono wielkoobszarowy zabieg chemiczny przy użyciu sprzętu agrolotniczego. Na powierzchni 193 ha lasu, zastosowano oprysk, w celu zwalczenia szkodnika, do którego użyto środka chemicznego Mospilan 20 SP. Jest to jeden z dopuszczonych przez MRiRW do stosowania w leśnictwie insektycyd, przeznaczony do tego typu zabiegów, który nie jest toksyczny dla pszczół.
Wszyscy mamy nadzieję, że wykonana „operacja" zredukuje szkody w sośninach na terenie Leśnictwa Lipnica do minimum, tak byśmy mogli dalej cieszyć się zdrowymi i silnymi drzewostanami.

 

Kinga Mazur


SPRZEDAŻ DETALICZNA DREWNA

Zapraszamy do zakupu drewna!

KLIENCI DETALICZNI!

Nadleśnictwo Kolbuszowa pragnie poinformować, iż ceny w 2016 roku na drewno użytkowo-opałowe zostały obniżone, w stosunku do roku poprzedniego. Drewno jest surowcem zarówno ekologicznym, jak również wydajnym energetycznie oraz tanim, biorąc pod uwagę stosunek wydajności do ceny. Tym samym gorąco zachęcamy do jego zakupu. Sprzedaż drewna opałowego, a także niewielkich ilości drewna przeznaczonego do innego użytku  (np. żerdzi, czy papierówki), prowadzona jest u nas we wszystkich leśnictwach.
Kontakt do Leśniczych poszczególnych jednostek oraz aktualny cennik na surowiec drzewny znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.


„MIŁY TURYSTO NIE ZAŚMIECAJ LASU!”

W lesie nie ma miejsca na śmieci.

        Pamiętaj, w lesie wszystko żyje w pełnej harmonii, więc nie ma miejsca na śmieci. Jeśli Ciebie zachwyca piękno leśnej przyrody pomyśl, że inni chcą zobaczyć to samo w takiej samej postaci. Nie zaśmiecaj lasu, dbaj  o niego .
        Okres rozpadu poszczególnych surowców jest bardzo długi .Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania śmieci z lasu. Przyniesie to wiele korzyści dla świata przyrody i dla nas samych.
       My leśnicy włączamy się do apelu. Być może w niedługim czasie będziemy mieć czyste lasy.

Pamiętajmy, że:
- zaśmiecanie jest karalne,
- zagraża leśnej harmonii,
- niszczy przyrodę.

Mówimy „NIE dla zaśmiecania lasu"!


                                                                                                                                                               Bogusława Ciosek
 


"ECHA LEŚNE" NA TABLETACH

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych” - na tabletach.

„Echa Leśne" na tabletach

Nowy, wiosenny numer „Ech Leśnych", magazynu przyjaciół lasu wydawanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, dostępny jest teraz także w wersji na tablety.

Kwartalnik wciąż jest bezpłatny. Można go pobrać zarówno na urządzenia z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.echalesne), jak i na iPady (https://itunes.apple.com/pl/app/echa-lesne/id984498977?l=pl&mt=8). Wersja elektroniczna zawiera wszystkie treści obecne w wydaniu papierowym, a ponadto jest wzbogacona o dodatkowe teksty, zdjęcia, animacje, nagrania audio, a wkrótce – również wideo.

Pismo stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o lesie i przyrodzie. Skierowane jest do wszystkich osób odwiedzających Lasy Państwowe, przede wszystkim turystów, miłośników przyrody, rodziców z dziećmi, nauczycieli, studentów i wykładowców. „Echa Leśne" otwierają las dla wszystkich, prezentują urodę jego flory i fauny, a przy tym w przystępny sposób tłumaczą zachodzące w lesie naturalne zjawiska, rolę gospodarki prowadzonej przez leśników i znaczenie drewna, jako odnawialnego surowca o wszechstronnym zastosowaniu. Zachęcają do aktywnego wypoczynku i rekreacji wśród zielonych ostępów. Są też przewodnikiem po krajowej ofercie turystycznej Lasów Państwowych. Bogato ilustrowane artykuły adresowane są zarówno do starszych, jak i najmłodszych miłośników lasu. To także narzędzie chętnie wykorzystywane w edukacji przyrodniczoleśnej prowadzonej przez leśników i nauczycieli.

W wiosennym numerze można przeczytać wywiad z Anną Dymną o jej związkach z lasem, pasji uprawiania przydomowego ogrodu, ale przede wszystkim o wielkiej miłości do ludzi i przyrody. Polecamy też artykuł o wiosennej pobudce w lesie, powrocie do aktywnego życia zwierząt zapadających w zimową hibernację, powrotach naszych ptaków z ciepłych krajów i odlotach skrzydlatych gości, którzy przylecieli do nas na zimę z mroźnej Północy. Zachęcamy także do zapoznania się z portretem borsuka, zwierzęcia dość powszechnie, acz całkiem niezasłużenie uważanego za samotnika.

Pismo w wersji papierowej można otrzymać w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych LP, ośrodkach szkoleniowych oraz wypoczynkowych, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w schroniskach młodzieżowych oraz w licznych hotelach.

Z aktualnymi i archiwalnymi numerami „Ech Leśnych" można także zapoznać się na stronie www.lasy.gov.pl/echalesne.


NADLEŚNICTWO KOLBUSZOWA ZAPRASZA!

Pierwsi goście w nowo otwartym ogrodzie botanicznym w Nadleśnictwie Kolbuszowa !!!

Już dziś 03.06.2014 roku Nadleśnictwo Kolbuszowa zostało odwiedzone po raz pierwszy po uroczystym otwarciu. Goście odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie leśniczy zapoznał ich z zasadami zachowania się w lesie. Następnie udali się do pomieszczenia z dioramą, dzięki której widok i odgłosy zwierząt leśnych nie są im obce. Kolejnym etapem zwiedzania był nowo powstały ogród botaniczny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kolbuszowa, właśnie tam podążając alejkami wraz z leśniczym dzieci zetknęły się z gatunkami roślin, krzewów i drzew charakterystycznych dla Puszczy Sandomierskiej. Wiata edukacyjna w której znajdują się przekroje podłużne i poprzeczne drzew a także urządzenia służące dawniej do pracy na szkółce nie zostały ominięte przez małych zwiedzających, którzy następnie udali się do pobliskiego oczka wodnego.
Nadleśnictwo Kolbuszowa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania obiektów edukacji leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa w Świerczowie.
 


APEL

Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa zwracają się z apelem o bezwzględne przestrzeganie zakazu puszczania psów luzem w lesie lub jego pobliżu

Przedłużającą się zima i wysoka pokrywa śnieżna spowodowała, że zwierzyna dzika  jest wyczerpana i staje się łatwy łupem dla puszczanych psów luzem. 

Zakaz ten wynika z ustawy o lasach art. 30.1.pkt 12 oraz 13.

Przypominam i ostrzegam! Właściciel psa może zostać ukarany grzywnąw wysokości nawet 5000 złotych za puszczenie go w lesie bez smyczy. Jeśli pies porani lub zagryzie dzikie zwierzę, dodatkowa kara dla właściciela psa może wynieść wiele tysięcy złotych.

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Kolbuszowa