Wydawca treści Wydawca treści

Ogień tylko pod kontrolą

Las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko. A wraz z drzewostanem, ogień pochłania inne rośliny, grzyby, zwierzęta, a i dla nas stanowi ogromne zagrożenie. Wakacje, marzy się nam ciepło i brak deszczu – czego chcieć więcej przy wypoczynku? W tym roku opadów nie brakuje, a do lasu na spacer można się wybrać w przerwach między jedną ulewą, a drugą.


Korzystajmy z leśnych ścieżek oraz miejsc wyznaczonych do odpoczynku, ale pamiętajmy, że nie zawsze padający deszcz oznacza brak zagrożenia pożarowego. Czasami wystarczy chwila nieostrożności, nieodpowiednio rozpalony ogień i nieszczęście gotowe. Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko, a w lesie łatwo przenosi się na sąsiednie drzewostany, zabierając kolejne rośliny zielne, krzewy i drzewa…
Nadleśnictwo Kolbuszowa apeluje o zachowanie ostrożności. Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się specjalnie wyznaczone miejsca do palenia ognisk, tak aby odbywało się w to sposób bezpieczny, minimalizując ryzyko pożaru. Rozpalanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, przedstawionymi na poniższej mapie, grozi w najlepszym wypadku mandatem karnym w wysokości do 500 zł, a w najgorszym – pożarem. Lasy, które sadzili nasi dziadkowie, przez chwilę nieuwagi, mogą w ciągu paru godzin zostać doszczętnie zniszczone. Jeśli zauważyłeś pożar – alarmuj. W tym przypadku przysłowie „Czas to pieniądz” jest jak najbardziej trafne.

 

Kinga Mazur