Lista aktualności Lista aktualności

W SANKTUARIUM MADONNY Z PUSZCZY

W niedzielę 19 maja odbyła się XVII Pielgrzymka Leśników z Podkarpacia do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Dla leśników jest to miejsce szczególne za sprawą łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej.

W tym roku wyjątkowo data Pielgrzymki przypadła w uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz 12. rocznicę Koronacji obrazu Madonny z Puszczy. Głównymi organizatorami pielgrzymki były Nadleśnictwa Mielec, Kolbuszowa, Tuszyma i Głogów Małopolski. Koncelebrze przewodniczył oraz wygłosił homilię Jego Ekscelencja Biskup Misyjny z Ekwadoru Krzysztof Kudławiec w asyście Ryszarda Madeja, kustosza sanktuarium i proboszcza Parafii Ostrowy Tuszowskie oraz ojca duchownego  z Przemyśla ks. Mariusza Woźnego - kapelana Leśników.

We Mszy Świętej wzięli udział leśnicy z rodzinami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Lublinie, Krakowie i Radomiu. W modlitwie z leśnikami uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wojewodą Podkarpackim i Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele Parlamentu RP,  przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Kół Łowieckich, firm współpracujących z Lasami Państwowymi, przedstawiciele świata nauki oraz sympatycy Sanktuarium.

Uroczystość miała bardzo podniosłą oprawę z udziałem pocztów sztandarowych Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec, Kół Łowickich. Liturgię wzbogaciła oprawa muzyczna Chóru parafialnego oraz Zespołu Sygnalistów Leśnych  ECHO KARPAT przy RDLP w Krośnie.

W swej homilii Jego Ekscelencja Biskup nawiązał do jubileuszu 12-lecia koronacji obrazu Madonny z Puszczy, podkreślając istotę kontaktu z przyrodą w Duchu wiary, który nas utwierdzi, iż wszystko co nas otacza jest stworzeniem Bożym. Wygłoszone słowo: „Leśnicy czuwajcie nad tym stworzeniem, żeby to dobro mogło zostać przekazane przyszłym pokoleniom…” niech będzie przesłaniem dla uczestniczącej w Pielgrzymce Braci Leśnej! 

Podczas Eucharystii przedstawiciele Nadleśnictw złożyli kosze z darami ofiarnymi. Zostały przekazane również podziękowania dla Jego Ekscelencji Biskupa za poświęcony czas i wygłoszone Słowo Boże.

Po Mszy Świętej pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek do Domu Pielgrzyma.

Madonno z Puszczy miej nas w opiece!

 

Tekst: Magdalena Potępa

Zdjęcia: Dariusz Tabisz